لمینیت دندان

قطعا شما هم متوجه این مورد شده اید که خانم ها و آقایان امروزه به زیبایی و سلامت دندان ها اهمیت بیشتری داده و یکی از مهمترین مسائلی است که حاضر به پرداخت مبالغ زیادی برای آن هستند. زیبایی دندان ها برای داشتن یک لبخند جذاب بسیار دارای اهمیت است که البته این نکته را یادآور شویم امروزه تکنیک استفاده از لمینیت دندان این مشکل را رفع کرده است. لمینیت ها مواد بسیار نازکی هستند که در رنگ های گوناگون موجود هستند و به سلایق فرد مورد استفاده قرار می‌گیرند و یکی از ارکان اصلی اصلاح طرح لبخند بشمار می‌روند.

فهرست

لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان ، یکی از بهترین راه های اصلاح طرح لبخند  به شمار رفته و در گروه دندانپزشکی ترمیمی و جهت اصلاح زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. لمینت با ماندگاری بالا و مقاوم در برابر هر گونه سایش، از مواد شفاف و بسیار نازک ساخته می شود، که به حفظ زیبایی دندان ها، درخشندگی و محافظت از مینای دندان کمک می کند. مواد نازکی که با عنوان لمینیت بر سطح دندان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای ظرافت بسیار بوده اما در عین حال از طول عمر خوبی برخوردار  هستند. بهبود ظاهری با لمینیت های همرنگ دندان بسیار کارساز بوده و نتایج عالی به همراه دارد. در ادامه این مقاله تصاویری از نمونه کار های این روش در بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران تهیه کرده‌ایم.

اصلاح دندان ها با لمینیت

رنگ لمینمت می تواند سازگار و مطابق با رنگ دندان های کنونی شما ساخته شود که اثرات سریع و شگفت آور آن پس از مدت کوتاهی قابل ملاحظه است. در اصلاح دندان ها با استفاده از انواع لمینیت سرامیکی یا کامپوزیتی ابتدائا مقداری لازم از مینای دندان را تراش می‌دهند و پس از آن حتما قالب گیری انجام می‌شود. لمینیت دندان ها در جلسه بعد از قالب گیری آماده و با استفاده از چسب مخصوص رزینی نصب می‌باشد. نتایج زیبایی بلافاصله پس از کارگذاری لمینیت بر دندان ها نیز قابل مشاهده بوده و فرد قادر است مانند سابق به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

اصلاح دندان

اصلاح نقص های چندگانه دندان

لمینیت دندان می‌تواند با یکبار مداوا باعث بهبود شکل، رنگ و نحوه استقرار دندان (در صورت جزئی بودن آن) شود. بنابراین اگر دندانهای بد رنگ، با فواصل زیاد، پر شده، و با شکاف های عمیق دارید، از این روش در اصلاح زیبایی طرح لبخند خود استفاده کنید. همچنین روش های ترکیبی دیگر و بسته به شرایط بیمار، مورد استفاده قرار می گیرند.

لمینیت دندان جلو

فاصله ی بین دندان های جلو فرد را از نظر زیبایی با مشکل مواجه می کند و گاهی بر روی روابط اجتماعی و اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی می گذارد. لمینیت دندان جلو علاوه بر این که باعث زیبایی و درخشندگی دندان ها و اصلاح طرح لبخند می شود، جهت از بین بردن فاصله‏ بین دندان ها نیز کاربرد زیادی دارد. در صورت وجود فاصله میان دندان ها به عنوان مثال بین دو دندان جلویی در فک بالا یا پایین در حدود 3 یا 4 میلیمتر، از لمینیت پرسلن یا کامپوزیت و یا روکش دندان استفاده می شود که استفاده از لمینیت پرسلن یا کامپوزیتی ساده ترین پیشنهاد می باشد.

در درمان فاصله بین دندان ها در درجه اول باید عامل به وجود آورنده را از بین برد مثلا اگر دندان اضافی بین دندان های جلو وجود دارد باید آن را خارج کرد. با جراحی می توان فرنوم بزرگ را حذف نمود و دندان هایی که از دست می روند باید هر چه زودتر جایگزین شوند تا باعث نشود دندان های دیگر به هم ریخته شوند. فرنوم محل چسبندگی عضلات لب به فک بالا می باشد و به صورت پرده ای است و می توان آن را از داخل لب بالا لمس کرد. همچنین شما می توانید با استفاده از ژاکت کراون چهار یا شش دندان خود را روکش کنید که این امر نیاز به تراشیدن چهار یا شش دندان سالم جلو شما به خاطر رعایت اندازه و فاصله مناسب دارد، که عیب این روش نسبت به ارتودنسی است. در صورتی که فضای فاصله خیلی کوچک (در حد نیم میلیمتر) باشد بستن فاصله بین دندان ها با استفاده از کامپوزیت نیز امکان پذیر است.

لمینیت دندان خرگوشی چیست؟

حتما تا به حال شما هم با افرادی رو به رو شده اید که دارای دندان هایی با فرم خرگوشی هستند یعنی دو دندان جلویی آن ها از نظر ابعاد و ارتفاع از سایر دندان های کناری بزرگتر هستند. اغلب افرادی که دارای دندان خرگوشی هستند، هنگامی که فک پایین در جای خود قرار دارد، فک بالایشان در همان زمان جلوتر قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد به این فرم دندان ها علاقمند هستند اما بسیاری دیگر از این مدل دندان ناراضی هستند و اظهار نازیبایی و موثر در کاهش اعتماد به نفس دارند.  تمامی افراد با این مدل دندان باید ابتدا توسط بهترین دندانپزشک زیبایی مورد بررسی قرار گیرند تا میزان خرگوشی بودن دندان ها مشخص شود، سپس بهترین نوع لمینیت انتخاب گردد.

انواع لمینت

لمینت کامپوزیتی

بر خلاف تصور عموم، لمینت انواع مختلفی دارد. یکی از متداول ترین راه های لمینت دندان شیوه کامپوزیتی آن است که برای پر کردن فواصل و ترمیم و اصلاح دندان های شکسته و یا ترک خورده به کار می رود. کامپوزیت ها معمولا ارزان تر از لمینت ونیر بوده و طول درمان کمتری دارند. این راه می تواند در یک و یا چند جلسه انجام می شود.

از عیب این روش نسبت به روش لمینت میتوان به عدم مقاومت در برابر رنگ پذیری و پر شدگی اشاره کرد. پرداخت منظم به بهبود جلوه آنها کمک کرده و با رعایت بهداشت دهان و دندان خود پایداری آنها را تضمین کنید.

لمینت ونیر

این روش یکی از گرانترین شیوه های درمان است اما تاثیر آن بر طرح لبخند ارزشمند است. این شیوه درمان نیازمند چندین مرحله درمانی است و با اولین اقدامات پزشک مربوطه می توانید به نتیجه مطلوب مورد نظر برسید. این راه یکی از بهترین شیوه های درمان و اصلاح رنگ و شکل دندان در هر فرد بوده در برابر رنگ پذیری مقاوم، و بهترین راه برای بدرنگی، ترک خوردگی و شکستگی دندان می باشد. این شیوه درمان یکی از ماندگارترین راه ها می باشد.  عیب این روش هزینه گزاف آن نسبت به دیگر روش ها می باشد. این روش نیازمند تدارکات اولیه بسیار سوراخ کردن و تغییر شکل دندان های اصلی زیرین می باشد. جایگزینی لمینت اسیب دیده زمان بر و گران تر از دیگر روش ها می باشد.

لمینت متحرک

اخرین شیوه، استفاده از لمینت متحرک و یا دائم می باشد. آنها از یک رزین دندانی سخت جهت پوشاندن دندان های موجود شما برای بهبود طرح لبخند افراد استفاده می کنند. در این روش طبق روال گذشته خوردن و آشامیدن مانع نداشته، پس از مصرف هر نوع ماده خوراکی آنها را تمیز کنید. پزشک معالج  اسکن دندان های موجود را می دهد و سپس شما با انتخاب درجه سایه و درخشندگی، نوع متحرک و متصل را انتخاب کنید. این روش بهترین روش جایگزین برای کسانی است که قادر به انجام کارهای زیبایی ایمپلنت و لمینت ثابت نیستند.

انواع رنگ لمینیت دندان

عوامل ایجاد فاصله بین دندان ها

فاصله ی بین دندان ها علل مختلفی دارد که عبارتند از:

 • اندازه کوچک دندان ها
 • کشیدن دندان
 • پوسیدن تاج دندان و پخش شدن فضای آن بین دندان های دیگر
 • وجود دندان های اضافه در فک
 • عدم وجود جوانه دندان دائمی در فک
 • وجود فرنوم بزرگ بین دندانی
 • بیماری های لثه
 • از بین رفتن برخی دندان ها

ناگفته نماند در کودکان 7 ساله ابتدا بین دندان های شیری جلو فاصله وجود دارد و این فاصله تا 12 سالگی و رویش دندان های نیش بسته می شود بنابراین فرزندان خود را تحت نظر دندانپزشک نگاه دارد اما نگران این موضوع نباشید. قابل ذکر است این فواصل میان دندانی در بسیاری از کودکان تا بزرگسالی همراه مانده و از بین نمی‌رود به همین دلیل توصیه می‌شود حتما در سنین پایین این مورد را مورد بررسی قرار دهید.

کاربرد لمینیت دندان

لمینیت دندان راهی چند منظوره برای ترمیم تاج دندان، فواصل میان دندان ها، ایمپلنت دندان، بلیچینگ دندان، و یا حتی پیوند آن برای اصلاح طرح لبخند می باشد. لمینت برای زیباتر جلوه دادن دندان های شما می تواند با پروسلین تاج دندان، ایمپلنت و پر شدگی های دندان در زمان مشابه ادغام شود.

 • زیبایی و ترتیب دندان
 • رفع لکه های دندانی
 • بهبود دندان های لب پر شده
 • اصلاح تیرگی های دندان
 • بستن فواصل میان دندانی
 • اصلاح نامرتبی های خفیف دندان

سایر مزایای لمینت

 • بازیابی و بهبود دندان ها در کوتاه ترین زمان: بعد از قرار دادن لمینت بر روی دندان اثرات بیهوشی از بین رفته و آنها با مقاومت بسیاری بر روی دندان ها قرار می گیرند، به مراقبت های بعد از لمینت دندان توجه کنید تا دندان های خود را از اسیب های احتمالی محفوظ نگاه دارید.
 • مقاوم در برابر سایش: لمینیت دندان  در برابر مصرف  قهوه، چای، و سیگار و حتی نوشیدنی های بدون گاز و سبک، چندین سال مقاوم بوده وهمچنین لثه به تمیز ماندن و ماندگاری بالای آن کمک می کند.
 • تقویت دندان ها و بهبود عملکرد: این روش به دندان های شکسته و بازگرداندن آنها به حالت اولیه کمک می کند. از آن جایی که لمینت به اندازه دندان های طبیعی مقاوم نبوده و امکان بروز هر گونه آسیب کوچکی به آنها وجود دارد، بعد از لمینت، مراقبت های بیشتری نیاز می شود.
 • بدون مراقبت ویژه: به جز شستشوی روزانه و استفاده منظم از نخ دندان، این روش نیازی به مراقبت های خاص ندارد.

معایب لمینت

ابتدا قبل از جایگزینی باید نوع رنگ را تعیین نمود زیرا بعد از جایگذاری امکان تغییر رنگ ندارد و این مورد در صورت عدم هماهنگی دندان با سایر دندان ها از معایب این روش به حساب می آید .

مراحل قرار دادن لمینیت دندان

لمینیت دندان معمولا در یک یا دو جلسه انجام می گیرد ، اگر لمینیت دندان از نوع کامپوزیتی باشد درمان یک جلسه می باشد و لی اگر نیاز به ساخت لمینیت در لابراتور باشد در دو جلسه درمان صورت می گیرد. معمولا برای لمینیت دندان نیاز به بی حسی نمی باشد اما در صورت لزوم بی حسی اعمال می شود تا فرد دردی را احساس نکند . در ابتدا جرم گیری صورت می گیرد تا در صورت وجود جرم ها از روی دندان برداشته شود و رنگ دقیق ونیر تعیین شود . برای قرار دادن لمینیت دندان دندانپزشک بخشی بسیار کمی از مینای دندان را تراش می دهد . بعد از قالب گیری از روی دندان ونیر موقت روی دندان قرار داده می شود تا قالب ارسالی به لابراتور، ساخته شود. بعد از ساخت لمینیت در لابراتور ، لمینیت موقت برداشته می شود و بعد از پاکسازی دندان ونیر با سیمان چسبانده می شود و به فرم دندان در آورده می شود ، با چسباندن لمینیت بروی دندان و تغییر رنگ آن زیبایی و درخشندگی دندان چندین برابر می شود . برای اینکه لمینیت به طور کامل به ساختار دندان بچسبد به مدت 60 ثانیه روی تمام سطوح ونیر لیزر تابانده می شود.

کاندیدای مناسب لیمنت دندان

بهترین گزینه برای افرادی می باشد که در دندان های خود پوسیدگی و یا بیماری نداشته باشند .
برای افرادی که دندان های ضعیف دارند استفاده از لمینت ونیر توصیه نمی شود .
افرادی که مینای سطح دندان آنها مناسب است .
افرادی که مشکل دندان قروچه ندارند .

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

در بهترین شرایط لمینت ها 10 تا 15 سال پایداری دارند، اما از خطرات احتمالی و عوارض آن هم نمی توان غافل شد، چرا که امکان ساییدگی، آسیب و خارج شدن آن نیز دور از انتظار نیست که در این حالت نیاز به ترمیم و جایگزینی دارند.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

بدون شک مراقبت های ویژه پس از لمینت می تواند ضامن دوام و ماندگاری دندان های شما باشد و عوارض جانبی و احتمالی را کاهش دهد. که در اینجا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • شستشوی منظم و استفاده از نخ دندان، حتی دندان های لمینت شده هم دارای منافذی برای نفوذ مواد خوراکی هستند. بنابراین شستن دندان ها دوبار در روز و استفاده از نخ دندان یک بار در روز توصیه می شود. این کار دوام لمینت را بالا برده و دندان های شما را سالم نگاه می دارد.
 • مراجعه مرتب به دندان پزشک مربوطه: مراجعه منظم به دندان پزشک، یکی دیگر از مهم ترین راه های مراقبت می باشد. او می تواند دندانهای شما را از خطر ساییدگی و شکستگی حفظ کند.
 • استفاده از خمیر دندان های ضد سایشی: استفاده از خمیر دندان های فرسایشی به لمینت آسیب زده و آن را تیره می کنند.
 • از جویدن اجسام خودداری کنید: از جویدن خودکار، ناخن و هر جسم سخت دیگر که موجب آسیب رساندن به لمینت می شود، خودداری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
کلینیک تخصصی دندانپزشکی دردیس

2 thoughts on “لمینیت دندان

 1. sara - آگوست 29, 2018 در 10:42 ق.ظ

  salam laminet behtare ya composite??????????

  پاسخ
  • admin - آوریل 18, 2020 در 8:09 ب.ظ

   سلام با توجه به انتخاب خودتون و سلیقه ی شما . لمینیت سرامیکی ظاهر براق ترو ظریف تری نسبت به لمینیت کامپوزیتی داره .

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
Call Now Button