روش های اصلاح طرح لبخند

روش‌های اصلاح طرح لبخند مجموعه‌ای از روش‌ها و فرآیندهایی هستند که سبب بهبود ظاهر لبخند شده و در نتیجه لبخندی زیبا و هماهنگ با چهره به افراد می دهند. این روش‌ها بستگی به وضعیت و نیازهای خاص افراد ممکن است متفاوت باشند. در این مقاله به انواع روش های رایج اصلاح طرح لبخند خواهیم پرداخت. البته در نهایت پس از دانستن این اطلاعات، این شما و دندانپزشک شماست که باید در خصوص این روش ها و با استفاده از وضعیت و نیازهای خاص یکی از آن ها را برگزینید. به همین دلیل ما ابتدا قصد داریم در خصوص اصلاح طرح لبخند و مزایا و معایب آن صحبت کرده و سپس به بررسی روش های آن ها بپردازیم.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند مجموعه ای از فرآیند های دندانپزشکی و زیبایی است که با هدف ایجاد لبخندی زیبا و جذاب انجام می شود. به شما یادآوری کنیم که اصلاح طرح لبخند ترکیبی از روش های با مزایا منحصر به فردی است و نمی توان به عنوان روشی واحد از آن یاد کرد.

اصلاح طرح لبخند ، مجموعه ای از روش های زیبایی را شامل می شود که به رفع عیوب خنده کمک می کند،و هم چنین مواردی از قبیل:

 • شکاف بین دندان ها
 • تغییر رنگ دندان ها
 • کجی دندان ها
 • شکستگی دندان ها

برای اصلاح طرح لبخند باید به نکاتی مثل: ظاهر صورت، رنگ پوست، رنگ مو،ویژگی های دندان ( رنگ، پهنا، طول، شکل و جلوه)، بافت لثه و لب ها توجه داشت. اصلاح طرح لبخند به دلایل بسیار بر اساس اولویت شما در نظر گرفته می شود.

اصلاح طرح لبخند بیشتر با هدف زیبایی انجام می گیرد، اما در واقع به رفع مشکلات ظاهری دندان ها نیز کمک می کند. موارد مطلوب و غیر مطلوب در مورد دندان و طرح لبخند شما کدامند؟ توجه به موارد زیر ضروری می باشد:

توجه به رنگ دندان

پر کردن دندان به وسیله آمالگام، نقره با نوع طبیعی آن، و ترمیم رنگ دندان در هنگام بلیچینگ  باعث بهبود رنگ دندان های پر شده و تیره شود. اهمیت و توجه به رنگ دندان، درجه درخشندگی آن،  پروسلین ونیر، تاج دندان، فواصل، پیوند کامپوزیت و ایمپلنت دندان  از عوامل مهم در این کار می باشند.

توجه به رنگ دندان و تیره و بد رنگ بودن آنها، ممکن است به دلیل پیری و آسیب های دهانی باشد. میزان درجه درخشندگی در بلیچینگ و ونیر به رنگ پوست و مو بستگی دارد. پزشکان زیبایی به دنبال ایجاد تعادل در شفافیت دندان ها، طرح لبخند زیبا و حفظ ویژگی های رنگ طبیعی دندان هستند.

فهرست

هماهنگی و تعادل دندان ها

هم اندازه نبودن، و یا وجود فواصل میان دندان ها در صورت نیاز با ارتدونسی و یا ونیر اصلاح می شوند.

دندان های از دست رفته و شکسته

شکستگی دندان ها مستقیما بر زیبایی ظاهر شما تاثیر منفی می گذارند، و خطر پوسیدگی دندان ها از افزایش می دهند، پس روش جایگزین مناسب می تواند بخش جدایی ناپذیر زیبایی صورت و سلامت شما باشد. دندان های از دست رفته را می توان با ایمپلنت های دندانی، پر کننده ها و یا پروتزهای جزئی  دیگر جایگزین کرد.

 • هماهنگی و تعادل

دندان های نابرابر، تراشیده شده و ترک خورده، به بهبود کلی لبخند و زیبایی آن تاثیر می گذارند.

 • لب ها، طرح لبخند و گونه ها

صورت بد شکل و یا پیر می تواند با اصلاح طرح لبخند و مراحل چندگانه ی ارتودنسی و یا جراحی فک و صورت جوان تر و زیبا تر به نظر برسد.

عوامل تاثیر گذار در اصلاح طرح لبخند

علاوه بر رنگ، تراز و تعادل دندان ها  که در جلوه ظاهری زیبا تاثیر گذار هستند، عوامل دیگری بر این نمود ظاهری تاثیر می گذارند که موارد زیر راش امل می شود:

طول دندان

درمان دندان های کوتاه تر با تغییر شکل و تغییر اندازه طولی دندان های جلو، با پیوند کامپوزیت و یا پروسلین ونیر انجام می شود. اگر طرح لبخند زیبایی ندارید، طرح لثه ها و طول ظاهری دندان ها به روش لیزر اصلاح می شوند.

بزرگ شدن طول دندان ها همچنین  بر زیبایی  صورت شما تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، دندانهای صاف، طولانی و مربعی شکل تاثیر و زیبایی لبخند را دو چندان می کند.

اصلاح طرح لبخند فک بالا

تعریفی کوتاه از خط لبخند

خط لبخند یک خط مجازی است که در قسمت فوقانی لب ها کشیده شده است که طبق اصول زیبایی شناختی باید هنگام خندیدن مطابق منحنی لب پایینی تان باشد.

روش های اصلاح طرح لبخند

برخی از این عمل ها باید با حالت چهره، رنگ پوست، رنگ موها، ظاهر دندان، بافت لثه و لب های شما در تناسب باشد. ممکن است هر کدام از روش های زیر به صورت جدا گانه برای فرد انجام شود.

 1. کامپوزیت دندان: اگر دندان های بد رنگ، شکسته یا آسیب دیده دارید می توانید برای اصلاح طرح لبخند خود از روش باندینگ کامپوزیت استفاده کنید. کامپوزیت ها از روش های نوین ترمیم و بازسازی دندان ها به شمار می رود که دندانپزشک باید علم مختص به انجام کامپوزیت را داشته باشد، ماندگاری آن حدود 5-7 سال است البته طول عمر آن به انجام نکات احتیاطی و مراقبتی وابسته است.
 2. لمینت دندان: لمنیت دندان ها لایه بسیار نازکی هماهنگ با دندان ها هستند که روی دندان ها را به طور کامل پوشش می دهند. اغلب لمینت ها برای تغییر رنگ، اندازه و طول دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. ایمپلنت دندان: این روش درمانی برای زمانی است که خرابی و پوسیدگی دندان هایتان به حدی باشد به لایه های عمیق رسیده باشد و نیاز به کاشت دندان دارید، ایمپلنت دندان از پایه های فلزی و روکش بر روی آن تشکیل می شود.
 4. سفید کردن دندان: دندان ها به دلایل مختلفی دچار کدری و بد رنگی شده باشند را با انواع روش های سفیدی مانند: بلیچینگ، جرم گیری، لیزر تراپی، بروساژ درمان می شود. البته هر کدام از تکنیک های درخشنان کردن دندان ها بسته به نوع دندان و میزان بد رنگی آن ها برگزیده می شود.
 5. لیفت لثه ای: در برخی از افراد زمانی که دندان های دائمی شان رشد می کند لثه شان به خوبی عقب نشینی نمی کند و این وضعیت ممکن است باعث عدم رضایت فرد از لبخند لثه ای شود و در این هنگام به کمک روش نوینی از لیفت لثه شکل متفاوتی به لبخند می بخشد. در لیفت لثه تناسبی در خط لثه و اصلاح طرح لبخند ایجاد می شود و در نهایت منجر به افزایش اعتماد به نفس در افراد می گردد.
 6. ارتودنسی: برخی از افراد از زمانی که دندان های دائمی شان رشد کرده است دچار نا مرتبی در ظاهر دندان های شان شده اند یکی از روش های هموار سازی دندان ها همین روش ارتودنسی است که کمک انواع ابزار های مختلف ممکن می شود. انواع مختلفی از ارتودنسی وجود دارد که دندانپزشک بنا به شرایط فیزیکی دندان ها و سلیقه فرد یکی از آن ها را برای کارگذاشتن در روی دندان ها انتخاب می کند.
 7. جراحی لیزری لبخند: این روش شامل استفاده از لیزر برای اصلاح شکل و ارتفاع لبخند است. با استفاده از لیزر، لثه‌های بیش از حد ظاهر شده را می‌توان کاهش داد و لبخند را به شکلی تقریباً طبیعی تنظیم کرد.
 8. جراحی لثه : در برخی موارد، جراحی لثه می‌تواند برای تغییر شکل و ارتفاع لثه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. در این روش، لثه‌های زیاد یا زیاد ظاهر شده از بین برده می‌شوند و لبخند به شکل متناسب و زیبا ترمیم می‌شود.
 9. استفاده از ترمیم‌های دندانی : در برخی موارد، استفاده از ترمیم‌های دندانی می‌تواند به تنظیم و بهبود طرح لبخند کمک کند. با استفاده از ترمیم‌های دندانی مانند ونیر (Veneer) یا کاورهای لمینیت (Laminates)، شکل و رنگ دندان‌ها تغییر داده می‌شود و لبخند به شکلی زیبا و هماهنگ ترمیم می‌شود.
 10. ارتودنسی : در برخی موارد، استفاده از ارتودنسی دندان می‌تواند به تصحیح موقعیت دندان‌ها و لثه‌ها و بهبود طرح لبخند کمک کند. با استفاده از ارتودنسی،موقعیت نامتعادل دندان‌ها تنظیم شده و لبخند به شکلی هماهنگ و جذاب ترمیم می‌شود.
اصلاح طرح لبخند فک بالا و پایین

مزایا اصلاح طرح لبخند

 • افزایش سطح اعتماد و عزت نفس در برقراری ارتباطات اجتماعی
 • بهبود سطح کیفی زندگی
 • افزایش سلامتی و زیبایی
 • طول عمر بالا

آیا اصلاح طرح لبخند عوارضی را هم به دنبال دارد؟

همانطور که در مباحث پیشین بدان اشاره شد، عمل های مختلفی در اصلاح طرح لبخند دخیل هستند و بنابراین انجام هر عملی ممکن است عوارضی را برای فرد به همراه باشد. به طور مثال زمانی که از دندانپزشکی متبحر در کلینیکی با تجهیزات به روز استفاده نکنید ممکن است در انجام کامپوزیت سطح دندان های تان را بیش از حد کافی تراش خورده شوند و دچار آسیبی شدید در ناحیه سطح دندان های شوید یا هنگامی که برای سفید کردن دندان های تان در اثر بی دقتی مینای دندان تان از بین برود. پس انتخابی نادرست می تواند خسارات جبران ناپذیری به سلامتی و زیبایی مان وارد کند به شما توصیه می کنیم برای انتخاب دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی نهایت دقت و تلاش خود را به خرج دهید. هم چنین مراقبت های بعد از اتمام هر عملی  به طور مستقیم در موفقیت آمیز بودن آن عمل تاثیر شگرفی می گذارد، پس مراقبت های بعد از عمل را هم جدی بگیرید.

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند

از جویدن مواد غذایی سفت که باعث ایجاد فشار به دندان ها می شود، خودداری کنید.

برای مراقبت بهتر از دندان های اصلاح شده آن ها را مرتبا تمیز نگاه داشته و مراقبت های شبانه جهت جلوگیری از آسیب های غیر عمدی را در نظر داشته باشید. در نتیجه مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند، می تواند باعث افزایش طول عمر مواد استفاده شده از 10 تا 15 سال می شود.

با رعایت  نکات گفته از سوی دندان پزشک، و حضور منظم در جلسات، زیبایی لبخند خود را تضمین کنید.

نخستین مرحله در اصلاح طرح لبخند، معاینه و بررسی سلامت دهان و دندان است. زیرا سلامت لبخند شما مقدم بر زیبایی دندان های شماست. دندان هایی که لکه  و یا جرم دارند، با سفید کننده ها جلا داده می شوند، در نتیجه لبخند زیباتری خواهید داشت.

گام بعدی، تعیین خواسته ها و انتظارات شماست.

طول درمان اصلاح طرح لبخند، بر اساس روش های مورد استفاده تعیین می شود، ممکن است طی یک جلسه و یا بیشتر صورت گیرد.

ماندگاری این روش، ارتباط مستقیمی با رعایت نکات بهداشتی از سوی شما دارد. اما در نهایت، در پی افزایش سن، احتمال تغییر رنگ دندان ها وجود دارد. بنابراین، تنها راه حفظ زیبایی دندان ها، مراقبت از آن هاست. مسواک زدن و نخ دندان را هرگز فراموش نکنید. و مصرف موادی از قبیل کافئین، قهوه و یا مواد قندی را به حداقل برسانید.

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است؟ 

یک حقیقتی که وجود دارد و این است که تا کنون قیمتی واحد از عمل اصلاح طرح لبخند ارائه نشده است، زیرا عوامل متعددی در برآورد این هزینه ها دخیل هستند که ممکن است در هر یک از افراد بنا به میزان کاری که انجام شده است متفاوت باشد.

البته در نظر بگیرید که اصلاح طرح لبخند تنها به یک عمل ختم نمی شود و عمل های متعددی برای ایجاد طرح لبخند انجام می شود. شما کاربران عزیز می توانید در جلسات مشاوره ای قبل از عمل از قیمت ها لبخند های هالیوودی سوال کنید تا برنامه ریزی بودجه ای داشته باشید.

نتیجه گیری

دیگر جای نگرانی وجود ندارد، چرا که امروزه با کمک انواع عمل های زیبایی می توان به تمامی آسیب های پوستی و دندانی که منجر به نارضاتی از ظاهر افراد می شود پایان داد. یکی از همان عمل های زیبایی کار آمد اصلاح طرح لبخند است که با کمک روش های مختلفی امکان پذیر است. توجه داشته باشید که برای یافتن بهترین نتیجه به بهترین دندانپزشکی در سعادت آباد مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
admin

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
Call Now Button