انواع کامپوزیت دندان

فهرست

انواع کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت دندان چیست؟

امروزه افراد به دنبال بهترین دندانپزشکی در غرب تهران برای انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی می باشند ، اما پیش از هر اقدامی باید بدانید که :

دندان ها همواره نقش مهمی در زیبایی چهره داشته و دارند. از همین رو روش های مختلفی برای زیباسازی و رفع ایرادات آن ها وجود دارند. یکی از این روش ها کامپوزیت دندان است که معمولا با تراش دادن دندان یا دندان های مورد نظر روی آن ها قرار می گیرد. انواع کامپوزیت دندان وجود دارد که به تشخیص دندانپزشک می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

به طور کلی جنس کامپوزیت، مارک مواد استفاده شده برای آن و سایر موارد مشابه هستند که کیفیت و قیمت کامپوزیت ها را تعیین می کند. در ادامه  در مطلب ارائه شده   بهترین دندانپزشک زیبایی می خواهیم با انواع کامپوزیت های دندان آشنا شویم.

کامپوزیت های درشت دانه یا ماکروفیل

ماکروفیل ها اولین نسل کامپوزیت های دندان هستند که توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار گرفتند. ذرات تشکیل دهنده این کامپوزیت ها بین 10 تا 50 میکرومتر هستند که اگر بخواهیم با نمونه های جدیدتر مقایسه کنیم، بسیار بزرگ تر می باشند.

کامپوزیت هایی که از نوع ماکروفیل ها هستند، دارای استحکام و مقاومت بالایی می باشند. درمقابل، دشواری پولیش و تمیز کردن سطح ترمیم دندان حین فرآیند درمان توسط دندانپزشک، نقطه ضعفی برای این نوع از کامپوزیت ها محسوب می گردد.

 

اصلاح-لبخند-لثه-ای
اصلاح-لبخند-لثه-ای

کامپوزیت های ریزدانه یا میکروفیل

ذراتی که کامپوزیت های میکروفیل را تشکیل می دهند حدودا 0.04 میکرومتر هستند. از همین رو نام ریزدانه به این نوع کامپوزیت ها اختصاص داده می شود اما در عین حال از مقاومت بالایی در برابر ساییدگی برخوردارند. میکروفیل ها از جهت اینکه ظاهری شفاف و براق، مشابه مینای دندان دارند، موجب افزایش زیبایی و طبیعی جلوه کردن دندان ها می گردند. برخی بر این باورند که براقیت کامپوزیت های میکروفیل، به مرور زمان از بین می رود اما باید بگوییم که اینطور نیست.

خاصیت ریزدانه بودن این نوع کامپوزیت ها مانع از بروز تخلخل زیاد در آن ها می شود و سازگاری بیشتری با بافت دهان و دندان دارند.

سطح ترمیمی کامپوزیت های ریزدانه، صاف است و پولیش کردن آن نیز نسبتا راحت می باشد. نکته مثبت دیگری که در مورد میکروفیل ها می توان بیان کرد، ضریب کشسانی پایین آن ها است که منجر به انعطاف پذیری هنگام خمیدگی دندان می شود و می تواند از اتصال بین سطحی نیز محافظت نماید.

در کنار تمام نکات مثبتی که میکروفیل ها دارند باید بگوییم که خواص فیزیکی و مکانیکی آن ها در سطح پایینی قرار دارند و در مقابل فشارهایی که به دندان وارد می شود، به ویژه در دندان های عقب، نمی توانند مقاومت چندانی از خود بروز دهند.

نمونه اصلاح طرح لبخند

کامپوزیت هیبرید

کامپوزیت های هیبریدی در واقع بین ریزدانه ها و درشت دانه ها قرار می گیرند که ذرات سازنده برخی از آن ها بین 10 تا 50 میکرومتر و برخی دیگر به اندازه 40 نانومتر می باشد.

کامپوزیت های میکروهیبرید و نانوهیبرید نیز در گروه کامپوزیت های هیبرید قرار می گیرند که ذرات تشکیل دهنده ای با اندازه کمتر از 100 نانومتر تا بیش از 1 میکرومتر دارند.

کامپوزیت های هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید در برابر سایش به خوبی مقاومت می کنند. همچنین این نوع از کامپوزیت ها فیلر و استحکام بالایی دارند.

اگر بخواهیم از معایب این کامپوزیت ها صحبت کنیم باید بگوییم که زیبایی آن ها با گذشت زمان کم می شود. از طرفی سطح ترمیم ناصافی که دارند، باعث دشواری پولیش آن ها و در نتیجه کاهش خاصیت بازتاب کنندگی دندان می گردد.

نانوکامپوزیت

جدیدترین نوع کامپوزیت های دندان، نانوکامپوزیت ها هستند که از ذراتی با اندازه حدودا 20 نانومتر تشکیل شده اند. ذرات نانوکامپوزیت به یکدیگر متصل می شوند و نانوکلاستر ها یا خوشه ها را تشکیل می دهند.

نانوکلاسترها به منظور افزایش مقاومت مواد تشکیل می شوند که مانند ذرات بزرگ کامپوزیت های سابق عمل می کنند. چنانچه این موارد در معرض ساییدگی قرار بگیرند ممکن است یک نانوذره از خوشه مذکور جدا شود. طبق تصور شما در این شرایط فضای خالی ایجاد می گردد اما این فضا با چشم معمولی قابل مشاهده نمی باشد. بنابراین می توان گفت مواد ترمیمی نانوکامپوزیت ها نیز در مقابل فرآیند سایش، مقاوم هستند، امکان پولیش آسان برای آن ها وجود دارد و از استحکام بالایی برخوردار می باشند.

در صورت استفاده از نانوکامپوزیت های دندانی، از افراد، تست زبان گرفته می شود. به این شکل که باید زبان خود را بر روی سطح ترمیمی بکشند تا سطح مربوطه صاف و یکدست شود. این کار به علت قابلیت پولیش سریع نانوکامپوزیت ها انجام شدنی است و می تواند از نیاز به پولیش مجدد در آینده جلوگیری کند.

در نهایت لازم به ذکر است که انتخاب هر یک از انواع کامپوزیت ها بسته به شرایط بیمار و تشخیص دندانپزشک متفاوت است. برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب در این زمینه توصیه می شود به خوبی تحقیق کنید تا مبادا در آینده مشکلی پیش بیاید. کلینیک دردیس یکی از مراکز تخصصی است که با استفاده از بهترین نوع کامپوزیت برای شما، می تواند نتیجه ای مطلوب به ارمغان آورد.

سایر مطالب مرتبط با این موضوع :

دانستنی هایی در مورد کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت دندان

لمینیت با کامپوزیت

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
admin

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button