دانستنی هایی در مورد کامپوزیت دندان

فهرست

دانستنی هایی در مورد کامپوزیت دندان

یکی از روش هاو متدهای زیبایی برای اصلاح فرم و شکل دندان ها استفاده از کامپوزیت است. اابته این تنها کارایی کامپوزیت ها نیست. اما آیا در مورد این مواد دندانپزشکی که روی دندان های شما قرار می گیرد آگاهی دارید؟ آیا از مزایا و معایب این تکنیک زیبایی برای دندان ها آگاهی دارید؟ ما در این مقاله سعی داریم شما را با این روش جذاب زیبایی که در حال حاضر طرفداران خاص خود را دارد آشنا کنیم. با ما  همراه باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع همان موادی است که برای پر کردن دندان های پوسیده استفاده می شود.  مواد تشکیل دهنده ی کامپوزیت دندان، ماده ماتریکس رزینی است که به صورت خمیری روی دندان قرار میگیرد و دندانپزشک ماده را روی دندان فرم می دهد. کامپوزیت ها بهترین روش برای درمان عیوب دندان در مدت زمان کوتاه، با هزینه ی کمتر و تاثیر زیاد و اصلاح عالی است.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه قابل انجام می باشد اما این فرآیند زیبایی مراحلی دارد که در ذیل به آنها اشاره می کنیم:

 • ابتدا باید دندان ها حتما تمیز باشند تا کامپوزیت روی دندان های تمیز بدون جرم قرار بگیرد.
 • برای شروع کار دندان ها باید کاملا خشک، بدون بزاق، رطوبت و خون باشند.
 • با کمک مواد اسیدی سطح دندان را برای قرار دادن کامپوزیت آماده می کنند. این مرحله در چسباندن کامپوزیت ونیر بسیار تاثیرگذار است.
 • چسب مخصوص روی سطح دندان قرار می گیرد و مواد کامپوزیت روی این چسب قرار می گیرد. در اصل چسب مانعی است که بین کامپوزیت و سطح دندان قرار دارد و کامپوزیت مستقیما روی دندان قرار نمی گیرد.
 • پرتو نوری برای ثابت کردن کامپوزیت روی دندان استفاده می شود. این نور مواد کامپوزیت را در جای خود سخت می کند.
 • در انتها از پولیش کامپوزیت برای فرم دهی وایجاد براقیت روی دندان ها استفاده می شود.
 • مهارت، دانش، تجربه و هنرمندی پزشک برای انجام کامپوزیت مناسب بسیار مهم است.

عکس کامپوزیت دندانکاربرد کامپوزیت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کامپوزیت دندان تنها موارد استفاده برای زیبایی دندان ندارد. ما در اینجا به تعدادی از این کاربردهای گسترده از کامپوزیت دندان اشاره می کنیم:

 • ترمیم دندان های شکسته
 • نرمیم و اصلاح ترک خوردگی
 • برطرف کردن بدفری و بدرنگی دندان ها
 • برطرف کردن لک های دندانی
 • درمان دندان های شکسته
 • پر کردن فضای خالی بین دو دندان
 • برطرف کردن بی نظمی و بهم ریختگی دندان ها
 • پر کردن دندانهایی که دچار پوسیدگی شدید شده اند

تفاوت لمینیت سرامیکی و کامپوزیت دندان

کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی از ثبات رنگ کمتری برخوردار است و امکان رنگ پذیری بالاتری دارد به همین دلیل لازم است پس از غذا خوردن یا نوشیدن نوشیدنی های رنگ دار مسواک کنید و اگر شرایط لازم را ندارید حداقل دهان خود را آب بکشید.

مقاومت و استحکام سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است.

تراش دندان در لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از روش کامپوزیت دندان است.

مراقبت های بعد کامپوزیت

مراقبت های بعد از هر روش زیبایی بسیار حائز اهمیت است و در دوام و ماندگاری بسیار موثر است. تعدادی از مهم ترین مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان را به اختصار برایتان عنوان می کنیم:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مراقبت های مهم بعد از کامپوزیت دندان است. پس دندان های خود را بعد از کامپوزیت دندان مرتب مسواک کنید.
 • استفاده مداوم از نخ دندان موجب می شود تا احتمال پوسیدگی در دندان های شما به حداقل برسد. این نکته را رعایت کنید.
 • استفاده از دهانشویه موجب می شود تا باکتری های موجود در میان دندان های شما به طور کامل از بین روند.
 • هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید و وضعیت دندان های خود را بسنجید.
 • ممکن است به علت استفاده از مواد غذایی و یا نوشیدنی های رنگ دار، دندان های شما تحت تاثیر قرار گرفته باشد و تغییر رنگ دهد. با مراجعه به دندانپزشک و پولیش دندان های خود می توانید رنگ کامپوزیت دندان هایتان را مثل روز اول کنید.

کامپوزیت دندان یکی از روش های زیبایی و درمانی پرکاربرد می باشد و این روش در کلینیک دندانپزشکی دردیس توسط بهترین متخصصین و با استفاده از مواد اولیه باکیفیت انجام می گیرد.

راه های ارتباطی با کلینیک دندانپزشکی دردیس

شماره تماس : ٢٢١ ۴۰ ٢٢١

پیج اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی دردیس

5 نکته ضروری بعد از کامپوزیت دندان

 1. اگر بعد از کامپوزیت دندان لثه ی شما دچار ورم یا عفونت شد سریعا دندانپزشک خود را مطلع کنید.
 2. اگر بعد از کامپوزیت دندان های شما دچار پوسیدگی های پیشرونده شد، اقدام به برداشتن کامپوزیت کنید و مراحل درمانی دندان های خود را دنبال کنید.
 3. حدالامکان از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگ دار استفاده نکنید.
 4. جنس کاموزیت ها رزینی است و مقاومت زیادی ندارد. از گاز زدن تهدیگ و مواد غذایی سخت اجتناب کنید تا کامپوزیت های شما نشکند.
 5. استعمال دخانیات موجب پوسیدگی دندان ها وتغییر رنگ کامپوزیت ها می شود. به این موضوع دقت کنید.

تعویض کامپوزیت

در چه صورتی شما مجبور به تعویض کامپوزیتتان می شوید؟

در صورتی که دندانپزشک شما از تخصص و مهارت کافی برخوردار نباشد و عوارضی مانند ورم کردن لثه یا عفونت دندان برای دهان ایجاد شود، بنا به تشخیص دندانپزشک ممکن است نیاز به تعویض و برداشتن کامپوزیت ها پیدا کنید. پس حتما در انتخاب دندانپزشک خود تحقیقات لازم را انجام دهید.

ماندگاری کامپوزیت دندان

ماندگاری کامپوزیت دندان ها در صورت درست و اصولی بودن 10 سال است، اما اگر از قبل دارای پوسیدگی هایی باشد که درمان نشده و یا به علت کامپوزیت نا صحیح دندان شما پوسیده شود قبل از این زمان نیاز به برداشتن کامپوزیت ها و اصلاح آن است.

تنها دیدن جذابیت دندان های کامپوزیت شده برای اقدام به کامپوزیت کار صحیحی نیست. حتی در بسیاری از موارد شاهد نارضایتی در افرادی که کامپوزیت دندان انجام داده اند بوده ایم. برای همین لازم است تحقیقات کافی برای انجام کامپوزیت را داشته باشید و از دندانپزشک خود نمونه کار بخواهید تا نتیجه ای رضایتبخش به همراه داشته باشد.

سایر نمونه کارها:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
admin

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button