همه چیز در رابطه با پروتز دندان

گاهی در زندگی افراد پیش می‌آید که به دلایلی دندان خود را از دست می‌دهند که ناچار به جایگزینی دندانی جدید می‌شوند. امروزه با پیشرفت علم پزشکی، با شیوه های موثر استفاده از پروتز دندانی، به طور طبیعی دندان های از دست رفته را بازمی‌گردانند. این روش به گونه ای انجام می‌شود که حتی نمی‌توان دندان های پروتز شده را از دندان های طبیعی تشخیص داد. اگر خواهان استفاده از پروتز دندان می باشید و بهترین نوع آن برای دندان های خود را نمی دانید با ادامه این مطلب همراه باشید تا به تمام سوالات خود در رابطه با پروتز دندان پاسخ دهید .

فهرست

پروتز دندان چیست

برای بازگرداندن قسمت های از دست رفته، از پروتز دندان استفاه می شود. در برخی موارد هم ممکن است به علت زیبایی دندان از پروتز دندان استفاده شود. پروتز دندان در واقع در دسته اندام های ساختگی می‌باشند. نصب بی نقص پروتز توسط بهترین دندانپزشک زیبایی، سبب شده تا اعتماد به نفس از بین رفته اشخاص مجددا بازگردد. در واقع باید ذکر کرد که پروتز دندانی یکی از روش های اصلاح طرح لبخند بشمار می‌رود زیرا زیبایی را طبیعی تر از آنچه که در تصورات است، به چهره افراد باز می‌گرداند. به طور کلی برای دندان هایی که به دلیل پوسیدگی و سایر آسیب ها از بین می‌رود، بهتر است تا از مزایای پروتز دندانی استفاده نمایید. توصیه می‌شود برای بهره وری از این روش، حتما به بهترین کلینیک ددانپزشکی مراجعه نمایید.

انواع پروتز دندان

پروتزها با توجه به نوع کاربردی که دارند به 2 دسته کلی پروتز ثابت دندان و پروتز متحرک دندان تقسیم شوند. در ادامه به معرفی تمام ویژگی های این دو روش از پروتز دندان‌ ها می پردازیم .

پروتز ثابت

پروتز ثابت دندان گونه ای از پروتز می باشند که با استفادهاز چسب به روی دندان های پایه چسبیده می شوند. این پروتز دندان ها به دلیل چسبیدن به دندان قابل جداسازی نمی باشند. همانطور که از نام این نوع پروتز مشخص است، این نوع قابلیت خارج کردن از دهان توسط بیمار را نداشته و اغلب بر ایمپلنت ها متکی هستند. این نوع پروتز ها در واقع کراون و بریج و …. محسوب می‌شوند.

انواع پروتز ثابت

از انواع پروتز ثابت می توان به روکش دندان و بریچ دندان نیز اشاره نمود . معمولا روکش دندان به روی دندان ها تراش خورده قرار می یرند و بریج دندان هم به روی دندان های کناری سوار می شوند و می توان گفت نوعی دندان جایگزین می باشند. برای بازسازی دندان ها و یا جایگزین کردن یکی از دندان ها از دست رفته می توان با استفاده از پروتز ثابت دندان اقدام نمود.

پروتز متحرک

همانطور که از نام این پروتز متحرک مشخص می باشد به گونه ای پروتز ها می گویند که می تواند از دهان خارج شوند. این کار خارج کردن پروتز و قرار دادن مجدد آن توسط خود بیمار می تواند انجام شود. پروتز های متحرک جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته می‌شوند که توصیه می‌شود افراد هنگام استفاده از این نوع پروتز به سبک غذایی خود توجه کنند و مواد غذایی سفت استفاده نکنند.

انواع پروتز متحرک

پروتز متحرک به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح در رابطه با انواع آن می پردازیم.

پروتز پارسیل

در این روش پروتز از چند دندان استفاده می شود که پایه های پلاستیکی دارد و این پایه ها همرنگ با لثه می باشند.  در برخی موارد نیز ممکن است توسط یک اسکلت فلزی به یکدیگر متصل شوند . گاهی نیاز به روکش در هنگام استفاده از پروتز پارسیل می باشد.

پروتز کامل

این پروتز بعد از کشیدن دندان ها استفاده می شود و در محل آنها قرار می گیرد . به همین دلیل از فک بیمار یک قالب تهیه می شود . یک الی ده روز زمان می برد تا دندان ها ساخته شود و به بیمار تحویل داده شود. دندان ها مهم ترین و حساس ترین بخش بدن می باشند. باید در مراقبت از آنها نهایت تلاش را نمود. همچنین برای چکاپ و یا رفع مشکل در دندان ها بهتر از به کلینیک دندانپزشکی مجرب مراجعه نمایید .

پروتز دندان

نقش پروتز دندان کامل با لثه نرم

ابتدا برای خواندن و درک این مطلب باید در رابطه با لثه نرم دندان بدانید. لثه نرم دندان در واقع لثه ای با بابفت نرم است که در زیر لثه سخت استفاده می‌شود تا التهاب لثه بیمار نیز کم شود و دهان قابلیت نگهداری پروتز را داشته باشد. در واقع این لثه به پروتز کامل نتصل است و با یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما نکته منفی این نوع پروئتز در واقع سخت و مشکل بودن تمیز نگه داشتن آن است. با توجه به توصیفات، پروتز دندان با لثه نرم کارایی پایینی دارد.

پروتز متحرک

مزایای استفاده از پروتز دندان

  • همچنین باعث بازگشت زیبایی در دندان می شود.
  • باعث جلوگیری از پوسیدگی و خرابی ایر دندان ها می شود .
  • برای جایگزینی از دندان های از دست رفته می توان از پروتز ها استفاده نمود.
  • تا حد زیادی سعی می شود که پروتز ها را طبیعی و متناسب با دندان های بیمار بسازند .
  • نکته قابل توجه در پروتز ها مخصوصا پروتز های متحر آن است که باید روش مراقبت از پروتز دندان را حتما از دندانپزشک خود بپرسید و تمام موارد آن را رعایت نمایید.

مدت ماندگاری پروتز دندان چقدر است؟

در ابتدا تمامی افرادی که ار پروتز دندان بهره می‌برند ممکن است کمی در عادت به آن دچار چالش شوند. پروتز های دندانی ابتدا تا حدودی موجب التهاب لثه شده و این خود سبب ناراحتی فرد می‌شود. حتی گاهی لثه افراد در اثر دیر اقدام کردن برای استفاده از پروتز به جای دندان های آُسیب دیده دچار تحلیل شود و این موضوع خود سبب شود تا پروتز دندانی در جای خود ثابت نشود و فرد را آزرده سازد. مدت ماندگاری و دوام پروتز دندان به عواملی چون رعایت بهداشت دهان و دندان، نگهداری درست و رعایت اصول میل کردن غذا و … بستگی دارد.

آیا از پروتز دندان باید 24 ساعته استفاده کرد؟

بهترین دندانپزشک ابتدا نحوه قراردهی و استفاده از پروتز دندان را به شما آموزش خواهد داد.  به طور کلی توصیه بر این است که در روزهای ابتدایی حتما به طور مداوم پروتز را در دهان نگه دارید تا در صورت وجود مشکلات احتمالی ساخت، آن ها را تشخیص دهید. در نهایت پس از گذراندن این مراحل بهتر است پروتز دندان را هنگام خواب از دهان خارج کنید تا لثه ها استراحت کنند.

چه زمانی باید از چسب پروتز دندان استفاده کرد؟

چسب های پروتز در واقع سبب افزایش پایداری پروتز دندان در دهان می‌شوند، که باید در زمان های زیر مورد استفاده قرار داد:

محیط دهان برخی افراد بسیار خشک است و به همین دلیل باعث می‌شود تا پروتز از جای قرارگیری خود خارج شود به همین دلیل می‌توان از چسب پروتز استفاده کرد تا ثبات بیشتری به آن ها بخشید. همچنین افرادی که دارای معلولیت جسمی هستند باید حتما از چسب پروتز دندان استفاده کرد. اشخاصی که حین میل کردن غذا آرامش خاطر ندارند و نگران کنده شدن پروتز دندان از لثه ها و سقف دهان هستند می‌توانند از این نوع چسب نگهداری، استفاده کنند.

چسب پروتز دندان برای چه افرادی ممنوع است؟

  • افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند.
  • اگر مدت زمان زیادی از چسب پروتز دندان به طور مداوم استفاده کردید.
  • اگر مدت زمان زیادی است که برای معاینه لثه ها به دندانپزشک مراجعه نکردید.
  • افرادی که پروتز دندانی ثابت استفاده می‌کنند نیازی به استفاده از این نوع چسب برای نگهداری پروتز دندان ندارند.

هزینه پروتز دندان

هزینه پروتز دندان با توجه به هزینه لابراتورای و دستمزد پرشک قابل تغییراست. همچنین قبل از برآورد هزینه پروتز دندان باید مشکلات دندان ها و تعداد دندان های خراب و کشیده شده را بررسی نمود. به طور کلی پروتز دندان به دلیل داشتن هزینه مناسب طرفداران زیادی داشته و برای افراد زیادی کاربرد دارد.

آیا گزینه های دیگری برای دندان از دست رفته وجود دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است و قابل ذکر است امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، روش های کاربردی زیادی وجود دارد که البته تا حدودی هزینه های بیشتری را به همراه دارند اما دارای ماندگاری بیشتر هستند. روش هایی مانند ایمپلنت و بریج دندان از بهترین روش های جایگزین دندان های از دست رفته هستند. برای کسب اطلاعات در رابطه با هر یک از این موارد به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button