علت شکستن دندان و درمان آن

شکستن دندان عارضه ای است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. شکستن دندان با ترک خوردگی جزیی روی تاج دندان ها ظاهر می شود. این شکستگی ممکن است تا زیر لثه هم کشیده شود. برخی از شکستگی ها ممکن است درد کمتری داشته باشد. با این حال بیشتر این شکستگی ها در حین غذا خوردن و یا بعد از آن ممکن است باعث ایجاد درد شوند که به ‌آن سندروم دندان ترک خورده گفته می شود. شکستگی دندان دلایل مختلفی دارد که گاهی به دلیل آسیب یا ترمیم دندان های ضعیف ایجاد می شوند. ترکها معمولا روی سطح جونده دندان های عقبی ایجاد می شوند. این ترکها به دلیل ضعف دندان و فشار مداوم بر روی آن ها هنگام جویدن اجسام سخت ایجاد خواهند شد. ترک ها با درجات مختلف ایجاد می شوند و دندان زمانی ترک می خورد که خطوطی در سطح آن ایجاد شده باشد و به آن آسیب زده باشد اما به طور کامل شکستگی ایجاد نکرده باشد. ما در این مقاله قصد داریم به علت شکستگی دندان و انواع آن بپردازیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فهرست

علت شکستن دندان چیست؟

فشار های متعدد به دندان ها، خوردن غذاهای سفت، جویدن یخ همه اینها می توانند در طی زمان سبب ایجاد شکستگی و ترک بر روی سطح دندان ها شوند. معمولا افرادی که بالای 50 سال سن دارند بیشتر دچار شکستگی دندان می شوند. اگرچه شکستگی دندان عارضه ای است که ممکن  است در هر سنی حتی کودکان رخ دهد. در فهرست زیر علائم رایج شکستگی دندان آورده شده است:

 • درد شدید بعد از گازگرفتن دندان های پشتی
 • حساسیت شدید دندان به مواد گرم ، سرد و یا شیرین
 • درد تصادفی در دندانی که آسیب دیده است.
 • بیماری های لثه در اطراف دندان آسیب دیده

در فهرست زیر علت اصلی شکستن دندان ذکر شده است:

 • فشردن بیش از حد دندان ها بر روی یکدیگر (دندان قروچه)
 • جویدن مواد سفت مانند آبنبات سفت و  دانه های ذرت بو داده
 • پیری و ضعیف شدن ساختار طبیعی دندان
 • ضربه یا آسیب به دندان مانند تصادف و یا زمین خوردن
 • خوردن چیزهای بسیار داغ و یا شستشو با آب
 • پر کردن دندان ها (به مرور زمان سبب ضعف دندان می شود)
شکستگی دندان کلینیک دردیس

انواع شکستگی دندان

همانگونه که خاطر نشان شد شکستگی دندان انواع مختلفی را شامل می شود. طبق دسته بندی انجمن اندودنتیکس علت شکستگی دندان ها و نوع آن ها می توانند طبق طبقه بندی های زیر باشند:

 1. ترک های مویی دندان
 2. شکستگی کاسپ دندان
 3. دندان ترک خورده
 4.  دو نیم شدن دندان
 5.  شکستگی عمودی ریشه

در بخش های بعدی مقاله به بررسی هر یک از این انواع شکستگی دندان می پردازیم.

ترک های مویی دندان

یکی از دلایل شکستگی دندان می تواند ترک های مویی باشد که در ابتدای مقاله نیز به آن ها پرداخته شد. این شکستگی ها معمولا به صورت خطوط عمودی در دندان های جلویی بزرگسالان دیده می شوند. ترک های مویی بسیار کم عمق و بدون درد هستند و عموما مشکلی برای افراد ایجاد نمی کنند. این ترک ها بنا به عمقی که دارند ممکن است لکه یا پلاک در خود جمع کنند و ظاهری نازیبا به دندان ها بدهند. علت ایجاد این ترک ها خوردن غذاهای سفت و سایش دندان در طول سالها می باشد.

این مورد معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد و بهتر است به حال خود رها کنید تنها زمانی که از لحاظ زیبایی نیاز  به ترمیم داشتید می توانید با مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران آن را ترمیم کنید. این خطوط را نمی توان به طور کامل از بین برد بنابراین ممکن است یک روکش از جنس کامپوزیت دندان برای پوشاندن دندان استفاده شود.

شکستگی کاسپ دندان

این نوع شکستگی عموما در دندان های پشتی پایین و در سمت گونه در دندان های عقب بالایی ایجاد می شود. شکستگی کاسپ به ندرت پیش می آید که به پالپ آسیب برساند و درد ایجاد کند. این نوع شکستگی در اثر پوسیدگی شدید و واردشدن نیروی پرفشار به دندان اتفاق می افتد. هم چنین در اثر ضربه شدید به دندان و ترمیم ناموفق می تواند ایجاد شود. علائم شکستگی کاسپ دندان می تواند شامل موارد زیر شود:

 • درد ناشی از فشار گاز گرفتن اجسام سخت
 • حساسیت شدید به دما
 • درد هنگام جویدن
 • تحریک لثه
 • لبه تیز که با زبان احساس می شود.

درمان این نوع شکستگی معمولا با روکش دندان همراه می باشد و هدف پوشاندن و محافظت از دندان می باشد. در برخی موارد ممکن است پزشک شما با توجه به میزان شکستگی پرکردن و ترمیم را تجویز کند. هم چنین اگر شکستگی در عمق دندان باشد کانال ریشه می تواند به ترمیم دندان کمک کند. در صورتی که شکستگی زود تشخیص داده شود قبل از شکستن کامل دندان یک انله روی کاسپ ترک خورده قرار می گیرد.

دندان ترک خورده

این نوع شکستگی در اثر ترک خوردن دندان ایجاد می شود و نوعی شکستگی ناقص است که از سطح جویدنی دندان ایجاد می شود و به صورت عمودی به سمت ریشه دندان کشیده می شود. زمانی که مینای دندان ترک خورده شود این مسئله سبب حرکت ناحیه ترک خورده و تحریک ناحیه پالپ می شود. در نهایت آسیب واردشده به پالپ سبب می شود دندان بهبود پیدا نکرده و درد زیادی همراه داشته باشد. این درد می تواند از حساسیت با دمای شدید تا بیدار کردن فرد به مدت طولانی در شب متغیر باشد.

درمان دندان ترک خورده تا حد زیادی به شدت و عمق ترک بستگی دارد. در دندان های ترک قابل درمان باشد روکش معمولا گزینه درمانی مناسبی برای ترمیم و جلوگیری از پیشرفت ترک خوردگی دندان می باشد. در این نوع شکستگی تشخیص به موقع بسیار مهم است زیرا اگر دیر تشخیص داده شود قابل درمان نبوده و می تواند منجر به کشیدن دندان شود.

بیشتر بخوانید : لمینیت دندان

دو نیم شدن دندان

این نوع شکاف به دلیل شکستن دندان درمان نشده رخ می دهدکه در بخش قبل به آن اشاره شد. دو نیم شدن دندان معمولا از بالای دندان تا زیرلثه و از ناحیه پروگزیمال به نزدیک دندان گسترش پیدا می کند. متاسفانه بخش های دندان کاملا جدا شده و حتی لق می شوند. این عارضه می تواند در اثر عادات مضر مانند جویدن یخ رخ دهد و اگر دندان قابل درمان باشد درمان روت کانال و تاج دندان صورت می گیرد.در غیر اینصورت تنها راه حل کشیدن دندان می باشد.

شکستگی عمودی ریشه

این نوع شکستگی از ریشه دندان نشات می گیرد  و تا سطح دندان گسترش می یابد. شکستگی ریشه می تواند قسمتی از ریشه یا تمام طول ریشه را شامل شود. متاسفانه در اثر این شکستگی استخوان و بافت عفونی می شوند و این نوع شکستگی با رادیوگرافی قابل تشخیص می باشد. اکثر این شکستگی ها با درمان ریشه همراه هستند و دندانپزشک معمولا یک جیب باریک عمیق در امتداد ریشه شناسایی می کند. در این نوع شکستگی درمان با کشیدن دندان همراه می باشد. در برخی موارد ممکن است دندانپزشک شما برداشتن ریشه شکسته را نیز درگیر کند.

تشخیص شکستن دندان

معمولا شکستگی ها با حساسیت به غذا و یا احساس درد هنگام جویدن غذا مشخص می شوند. بسته به نوع شکستگی ممکن است افراد علائم متفاوتی را تجربه کنند. اگر درد شدید هنگام خوردن شیرینی و یا بستنی دارید ممکن است به دلیل شکستگی دندان باشد و لازم است به متخصص مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button