بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یکی از روش های سفید کردن دندان ها و اصلاح لبخند می باشد که طی چند سال اخیر طرفداران زیادی به خود جلب کرده است. داشتن دندان های سفید و براق می تواند تاثیر بسزایی در زیبایی لبخند شما داشته باشد.بسیاری از افراد هستند که دندان هایشان نیاز به اصلاحات زیادی ندارد و تنها با سفید کردن آن ها می توانند لبخند زیبا و چشمگیری داشته باشند. بلیچینگ دندان ها به دو روش در مطب و در منزل قابل انجام می باشد که مواد مورد استفاده و زمان نتیجه گیری متفاوت است. رنگ سفید دندان ها در حالت طبیعی در اثر مصرف مواد غذایی رنگ دار مانند قهوه، تنباکو و دیگر مواد دچار تغییر شده و حس زیبایی را از افراد چه خانم ها و چه آقایان نیز سلب می‌کند. از آنجا که سفیدی دندان ها سبب افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود، کلینیک دندانپزشکی دردیس با ارائه بهترین مواد سفید کننده شما را به داشتن لبخندی زیبا و چشمگیر می رساند.

فهرست

بلیچینگ دندان ها در مطب

این روش سفید کردن دندان ها در مطب Office Bleaching نامیده می‌شود.همان گونه که خاطر نشان شد تغییر رنگ دندان ها ممکن است سبب کاهش اعتماد به نفس افراد هنگام خندیدن و لبخند زدن شود. در روش بلیچینگ در مطب، ژل های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار می‌گیرند. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش های خانگی می باشد ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث آسیب به لثه و مخاط دهان شود .

دندانپزشکان کلینیک دردیس توصیه می کنند قبل از انجام بلیچینگ ، دندان های خود را جرم گیری کرده و در صورت داشتن هر گونه پوسیدگی آن را برطرف کنید. در روش بلیچینگ مطبی برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد . ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان ، پراکسید هیدروژن و یا کاربامید پراکسید می باشد.

ژل بلیچینگ معمولاً حداکثر معادل ٣۵% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد. وسایل کمکی دیگری نیز وجود دارد که تا حدودی در تسریع روند سفید سازی دندا ن کمک خواهند نمود. البته این دستگاه ها هیچ کدام معجزه بلد نیستند. از جمله این تجهیزات دستگاه های هستند که با لامپ های هالوژن (دستگاه پلاسما ارک) ، ال ای دی های پر توان و یا لیزر های کم توان کار می کنند.

فیلم بلیچینگ دندان

در ویدیوی زیر فیلم بلیچینگ دندان در کلیک دردریس را مشاهده می کنید.

علت تغییر رنگ دندان ها

دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن دچار تغییر رنگ می‌شوند . این تغییر رنگ در اثر تغییر مواد معدنی مینا و عاج صورت می‌گیرد. به این معنی که تخلخل مینا به مرور کم می‌شود و شفافیت خود را از دست می‌دهد. دندان‌ها هم چنین ممکن است به علت مواد رنگی ، غذاها ، باکتری‌ها و استفاده از سیگار یا قلیان و…دچار تغییر رنگ شوند. از آن جایی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی بر شمرده می‌شود، همواره سفید کردن دندانها مورد درخواست بوده است. برای سفید کردن دندان ها از پر اکسید هیدوژن استفاده می‌شود . این مواد به داخل ساختار کریستالی لوله مانند مینا نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند .

با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد، نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود. بسیاری از انواع مشکلات تغییر رنگ در دندان ها بر روی ظاهر دندان ها تاثیر می گذارند وعلل این مشکلات متفاوت هستند. همان طور که زمان رفع شدن آنها هم متفاوت است. بنابراین لازم است ابتدا دلایل تغییر رنگ دندان ها و شدت آنها مورد ارزیابی قرار گیرد. در نهایت موثرترین روش برای بهبود رنگ دندان ها انتخاب گردد. زیرا برخی از لکه ها نسبت به سایر لکه ها با استفاده از روش های سفید کردن دندان ها زودتر از بین می روند.

در حالت کلی دلیل تغییر رنگ دندان ها می تواند به دلایل ارثی یا عوامل خارجی باشد.

مکانیسم بلیچینگ دندان ها چگونه است؟

مکانیسم سفید کردن دندان ها توسط پراکسید هیدروژن به خوبی قابل درک نمی باشد.

ژل های سفید کننده خانگی و مطب حاوی پراکسید هیدروژن یا پیش ماده آن، پراکسید کربامید به عنوان ماده فعال در غلظت های 3 تا 40 درصد معادل پراکسید هیدروژن هستند. سفید کننده یا بلیچینگ پراکسید هیدروژن معمولا از طریق آنیون پر هیدروکسیل عمل می کند.

شرایط دیگر نیز می توانند موجب تشکیل رادیکال های آزاد شود. بر اساس واکنش های شیمیایی که توسط نور یا لیزر آغاز می شود، شکل گیری رادیکال های هیدروکسیل از پراکسید هیدروژن افزایش می یابد.

پراکسید هیدروژن یک عامل اکسید کننده است که در دندان ها پخش می شود و باعث ایجاد رادیکال های آزاد ناپایدار می شود که به مولکول های رنگدانه آلی در فضاهای بین مواد معدنی در مینای دندان دو باند مولکول های کروموفور در بافت های دندانی را هدف قرار می دهد. تغییر در ترکیب دوباندی منجر به ساختارهای کوچکتر و رنگدانه می شود در نتیجه موجب سفید شدن دندان ها می شود.

 • هنر بلیچینگ در دستان دندانپزشک زیبایی شماست، دستگاهای موجود در بازار تنها نقشی که دارند ژل بلیچینگ قرار داده شده روی دندان شما را فعال میکنند . بنابراین تفاوتی در بلیچینگ های انجام شده با لیزر ، پلاسما آرک ، ال ای دی ، یا ………. وجود ندارد و عمل سفید کردن در نهایت بوسیله هیدروژن پر اکساید انجام خواهد شد.
 • در میزان اثربخشی بلیچینگ و سفید شدن دندان ها نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود . این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان ، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها ( برای داشتن لبخند های هالیوودی ) داده نخواهد شد .
 • اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است که آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها در مطب یک استارتر است و باید به وسیله بلیچینگ های خانگی ، ادامه روند درمان پیگیری شود.
 • بلیچینگ یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و می تواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.

بلیچینگ دندان با لیزر

در بلیچینگ دندان با لیزر ابتدا دندان ها با استفاده از ژل سفید کننده پوشیده شده سپس با تابش نور لیزر، مواد موجود در ژل فعال شود. بدین ترتیب لکه های موجود بر روی دندان ها از بین می روند در نتیجه دندان ها تا چند درجه روشن تر می شوند.

لیزر در واقع دستگاهی برای تحریک پرتوهای نوری در یک جهت می‌باشد که در تکنیک بلیچینگ طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

در این روش ابتدا وضعیت تمامی دندان ها با استفاده از رادیوگرافی بررسی می‌شوند. در مرحله ابتدایی با استفاده از رترکتور مخصوص، فاصله ای مناسب را میان دندان های فک بالا و پایین برقرار کرده تا دسترسی مناسب دندانپزشک ایجاد شود. حال با ماده ای سطح لثه ی نواحی ای که قرار است بلیچینگ شوند را پوشانده و ژل هیدروژن پراکسید را با ضخامتی کم روی دندان ها قرار می‌دهند. حال در مرحله نهایی میزان طول موج و شدت لیزر را مشخص و تنظیم کرده، سپس لیزر بر نواحی مورد نظر تابیده می‌شود.

بلیچینگ در منزل

روش‌ دیگر بلیچینگ دندان ها، هوم بلیچینگ می‌باشد. در این روش دندانپزشک زیبایی از دندان ها قالب دقیق تهیه می کند. پس از تهیه قالب یک تری مناسب که از جنس پلاستیک نرم و شفاف است همراه با ماده بلیچینگ به شما داده می شود.

پس از گذشت چند هفته دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند. ژل مورد استفاده در این روش بین ١۶ تا بیست درصد غلظت دارد. در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان و احتمال آسیب به لثه ها به علت محافظت نشدن ، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.

در بلیچینگ موفق اکثرا از درمان آفیس بلیچینگ به عنوان استارتر (شروع کننده) و هوم بلیچینگ بعنوان تثیبت کننده، تشکیل می گردد.

بنابراین توصیه کلی این است که یا از هر دو روش استفاده کنید و یا اگر می خواهید یک روش را انتخاب کنید هوم بلیچینگ هر چند سخت تر است و اثرات آن دیر تر مشاهده می شود ، اما در نهایت مطلوب تر است. نمونه های که تا تاریخ ١۵ اسفند ١٣٩٢ در آلبوم تصاویر مشاهده میکنید از روش تک درمانی ( یعنی یا آفیس و یا هوم) استفاده شده و این صفحه و اطلاعات آن مطابق استانداردهای روز ویرایش گردیده است. عکس های بعدی ارائه شده با روش های ترکیبی میباشد که در جزییات مطلب روش هر کدام را مجزا توضیح داده ایم.

ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

ماندگاری بلیچینگ دندان عمدتا وابسته به میزان بهداشت فرد است و می تواند بین 1 تا 3 سال متغیر باشد. همچنین مصرف الکل، نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه، استعمال دخانیات نیز در کاهش طول عمر بلیچینگ دندان تاثیر دارد. بنابراین توصیه می شود افراد به رعایت بهداشت پس از سفید کردن دندان ها توجه کنند.

مزایای روش بلیچینگ

یکی از بزرگترین و مهمترین مزیت روش بلیچینگ دندان، این است که این روش هیچ گونه عوارض نامناسبی برای دندان ها و لثه ها نداشته و می‌توان گفت که جزو بی خطر ترین روش های سفید کردن دندان محسوب می‌شود. از دیگر مزایا می‌توان اشاره داشت که در زمان کوتاه انجام شده و تکنیک ساده و غیرتهاجمی است.

 آیا بلیچینگ دندان عوارضی دارد؟

خیر این روش دارای عوارضی نیست و آسیبی به دندان ها و لثه ها نمی‌رساند. تنها عیب این روش این است که دارای ماندگاری دائمی نیست و باید بعد از چند سال مجددا تمدید گردد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

 • مراقبت های بسیاری مهم بعد از بلیچینگ دندان می توانند به شرح زیر باشند:
 • مصرف مواد غذایی مانند نوشابه، قهوه، چای بیش از حد، لبو و چغندر و بسیاری موارد دیگر اجتناب کنید. در کشور ما چای مصرف بالایی میان همه افراد اعم از پیرو جوان داشته اما باید دقت کنید که این ماده تاثیر زیادی بر تغییر رنگ دندان ها داشته، بنابراین برای ماندگاری بیشتر و حفظ اثر بلیچینگ در مصرف آن احتیاط کنید.
 • ممکن است با احتمال یک درصد دچار درد باشید، در این صورت با مشورت دندانپزشک زیبایی خود از دارو های ضد درد استفاده نمایید.
 • افرادی که از این روش استفاده کرده اند باید توجه داشته باشند تا چندین ساعات اولیه لثه های خود را با آب گرم تمیز نمایند.
 • باید توجه داشت که بعد از بلیچینگ دندان از مواد دخانیاتی مانند سیگار، پیپ، قلیان و سایر موارد خودداری فرمایید.
 • بهتر است برای مسواک زدن، از خمیر دندانی استفاده کنید که دندانپزشک به شما توصیه می‌کند.
 • به شستو شوی دندان هایتان اهمیت دهید و حداقل روزی دوبار با آب گرم آن ها را شستشو دهید.

هزینه سفید کردن دندان با بلیچینگ

برای بلیچینگ دندان ابتدا نیاز است دندان ها کاملا سالم و بدون پوسیدگی باشند. بنابراین هزینه بلیچینگ دندان ها پس از معاینه دندانپزشک قابل تعیین می باشد. اغلب هزینه این روش در کلینیک ها متفاوت از هم می‌باشد زیرا کیفیت مواد مصرفی برای سفید کردن دندان در میزان مبلغ موثر است. همانطور که ذکر شد برای بلیچینگ دندان روش های گوناگونی وجود دارد که هر کدام ار تکنیک ها مبلغ هزینه مربوط به خود را شامل می‌شوند.

سوالات متدوال

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

2 thoughts on “بلیچینگ دندان

 1. سپیده - آگوست 29, 2018 در 10:32 ق.ظ

  بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟ کدومش موندگار تره

  پاسخ
 2. نیره - آگوست 29, 2018 در 10:38 ق.ظ

  برای سفید کردن دندون از بلیچینگ استفاده کنم یا کامپوزیت؟؟؟؟؟؟ کدوم ارزونتره؟

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
Call Now Button