صفر تا صد ارتودنسی دندان

ارتودنسی یکی از روش های رایج برای رفع عیوب دندان های می باشد. اما بهترین نوع انجام ارتودنسی دندان چیست؟ ارتودنسی نامرئی چگونه انجام می شود؟ با ادامه مطلب همراه باشید.

فهرست

ارتودنسی دندان

ارتودنسی یکی از روش های رفع مشکلات دندان می باشد . این روش درمانی فقط مخصوص نوجوانان نمی باشد و در صورت وجود مشکل در بزرگسالان نیز می توان از آن استفاده نمود . وقتی دندان های افرادی درست و کنار یکدیگر قرار نگرفته باشد و مابین دندان ها فاصله وجود داشته باشد و یا دندان ها روی یکدیگر قرار گرفته باشد از ارتودنسی دندان استفاده می شود.

کامپوزیت

این مشکلات یا به دلیل کوجک بودن فک و بزرگ بودن دندان ها و یا بالعکس بزرگ بودن فک و کوچک بودن دندان رخ می دهد .افرادی که دندان های نامرتبی دارند می توانند از ارتودنسی برای ترمیم استفاده نمایند.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت قسمت های کوچکی که براکت نام دارند با استفاده از مواد مخصوص به روی سطح دندان های بیمار چسبانده می شود . این روش تا زمانی که درمان بیمار کامل نشده است ادامه دارد.

در این روش بدون وارد کردن آسیب به دندان ها آنها را به جایگاه اصلی خود هدایت می کنند به همین جهت موجب مرتب شدن دندان ها می شوند. از براکت های فلزی و یا سرامیکی استفاده می شود . هر دندان دارای براکت جداگانه می باشد. برای نگهدای این براکت ها از یک حلقه کشی استفاده می شود. این امر موجب می شود که ارتودنسی از روی دندان های بیمار جدا نشود. با استفاده از این روش می توان تمام مشکلات موجود در فک بیمار را اصلاح نمود.

درواقع بسیاری از افرادی که دندان های نامرتب یا فاصله دار دارند، از تکنیک کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده می‌کنند؛ زیرا در کوتاه ترین زمان، نواقص دندان ها برطرف می‌شود.

ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی متحرک از قسمت بالایی فک بیمار قالب تهیه می شود و بعد از ساخته شدن روی دندان های بیمار قرار می گیرد . این نوع ارتودنسی قابلتی این را دارد که در برخی موارد بیمار آن ها را از سطح دندان های خود دور کند . مثلا در هنگام غذا خوردن ، تمیز کردن دندان ها و … این ارتودنسی از روی سطح دندان های بیمار به راحتی می توان جدا نمود.

اما از معایب استفاده از این روش می توان گفت نسبت به روش ارتودنسی ثابت تاثیر کمتری دارد . زیرا در ارتودنسی ثابت بیمار در طول دوره درمان ارتودنسی را از دهان خود جدا نمی کند.

ارتودنسی یا کامپوزیت؟

ارتودنسی نامرئی

برخی افراد به دلیل اینکه در ارتودنسی براکت ها قابل مشاهده می باشند از این روش استفاده نمی کنند . بنابراین روش ارتودنسی نامرئی برای آنها ایجاد شده است که این روش قابل مشاهده نمی باشد. ارتودنسی نامرئی قابلیت متحرک بودن دارد . مانند ارتودنسی متحرک بیمار می تواند هنگام مصرف غذا و یا هنگام مسواک زدن آنه ها را از دندان های خود جدا کند. این ارتودنسی به منظور مرتب نمودن دندان بدون مشاهده شدن پلاک انجام می شود.

ارتودنسی نامرئی پس از جایگذاری بر دندان ها قابل دید نیستند و امروزه میان بزرگسالان تقاضای بالایی دارد. ارتودنسی نامرئی در دسته ارتودنسی لینگوال قرار دارد که از پلاک های شفاف یا مواد همرنگ استفاده می‌کنند. این نوع براکت ها ظاهر مرتب تری دارند و هنگام خندیدن نمای نازیبا را در چهره ایجاد نمی‌کنند.

کامپوزیت رو جایگزین ارتودنسی کن!

کامپوزیت دندان

ارتودنسی لینگوال چیست؟

در براکت های لینگوال ، به دلیل اینکه سیم های ارتودنسی در پشت دندان های هر دو فک قرار می‌گیرند، دیده نمی‌شوند.

بهترین زمان برای ارتودنسی دندان

بهترین زمان برای انجام ارتودسی دندان زمانی می باشد که ساختمان صورت در حال بوده و انجام ارتودنسی بهتر برای بیمار نتیجه دارد .

بهترین سن برای انجام ارتودنسی دندان در دختران قبل از 13 سالگی بوده و برای پسر ها قبل از 15 سالگی است .

اهمیت تغذیه در دوران ارتودنسی

تغذیه در دوران ارتودنسی دندان ها یکی از نکاتی است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد. افراد باید توجه داشته باشند که مواد غذایی سفت و سخت مانند ته دیگ، مغزیجات سفت و از این قبیل موارد را از برنامه غذایی خود حذف کنند. علاوه بر این موضوع باید به مصرف مواد غذایی با کلسیم بالا اهمیت بیشتری دهند. تنقلات سخت می‌تواند گاهی موجب شکستن براکت های ارتودنسی شود.

مراحل انجام ارتودنسی دندان

ابتدا باید مشکل دندان های بیمار مورد بررسی قرار بگیرد و با توجه به شرایط بیمار یکی از انواع ارتودنسی برای آن در نظر گرفته می شود ، سپس از دندان های بیمار قالب تهیه می شود . و بعد از آن برس بر روی دندان قرار گرفته می شود . هر ماه باید بیمار برای معاینه به دندانچزشک خود مراجعه نماید . و بعد از گذراندن دوره درمان برس ها از روی دندان برداشته می شوند . و پلاک روی سطح دندان ها قرار داده می شود .

آیا انجام ارتودنسی درد دارد ؟

این سوالات یکی از متداول ترین سوالات می باشد . انجام ارتودنسی با ابزار های مورد استفاده ممکن است برای بیمار کمی دردناک باشد .

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب است؟

از این نوع ارتودنسی برای افرادی استفاده می‌کنند که ناهنجاری دندان هایشان به حد متوسط است و از وضعیت نامناسب شدید برخوردار نیستند.

اگر براکت یا ارتودنسی دچار آسیب شد باید چکار کنیم؟

گاهی ممکن است شما یا اطرافیانتان با مواردی رو به رو شده باشید که بنا به دلایل اتفاقی مانند حادثه یا تنقلات سخت و سایر مشکلات دچار شکستگی براکت شوید یا احتمال دارد احساس کنید که سیم یا براکت ارتودنسی در دهان شل یا کنده شده است، در این صورت آرامش خود را حفظ کنید، سپس با بهترین دندانپزشک ارتودنسی خود تماس بگیرید. این مشکل به حالتی نیست که نتوان آن را برای چند ساعت تحمل کرد اما توجه داشته باشید که حتما این مشکل را جدی بگیرید زیرا هرگونه بی توجهی به این اختلالات و شل ماندن ارتودنسی تا زمان چکاپ دوره بعدی دندانپزشکی و مراجعه، سبب می‌شود تا فرآیند درمان ارتودنسی مدت زمان بیشتری لازم داشته باشد و خسته کننده شود.

هزینه های ارتودنسی

همه مراجعه کنندگانی که از مشکلات کجی دندان، فشار های کاذب بر دندان های اطرف و … رنج می‌برند، ابتدای کار نگران هزینه های ارتودنسی هستند. در اینجا باید ذکر کرد که ارتودنسی دندان از نظر هزینه به میزان وسعت مشکلات دندان ها، نوع براکت، براکت در یک ردیف یا بالا و پایین دهان، ثابت یا متحرک بودن آن ها و … بستگی دارد. بنابراین باید برای تعییین میزان هزینه های ارتودنسی به بهترین دندانپزشک مراجعه داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button