قند پنهان شده در غذایتان را پیدا کنید

فهرست

قند پنهان شده در غذایتان را پیدا کنید

برای داشتن دندان‌هایی سالم، قند پنهان‌شده در غذاهایتان راپیدا کنید. پوسیدگی‌ها بر اثر حمله اسیدها ایجاد می‌شوند آب نبات، بیسکوییت، موز، میوه‌های خشک و… نمونه‌هایی از خوراکی‌های حاوی قندهستند. باکتری‌های موجود در دهان، به اسید تبدیل می‌شوند و این اسیدها به مینای دندان حمله می‌کنند، این فرآیندی است که در انتها به ایجاد پوسیدگی ختم می‌شود. احتمال بروز پوسیدگی به تعداد دفعات و زمانی که طی آن مواد خوراکی شیرین خورده می‌شوند و همچنین میزان موادی که به دندان ها می‌چسبند، بستگی دارد. هر چه اسیدها زمان بیشتری برای فعالیت داشته باشند، بزاق کمتری برای ترمیم مینای دندان وجود خواهد داشت. راه حل در محدودکردن استفاده از مواد قندی، مسواک زدن و استفاده هر روزه از نخ دندان است.

برنج و نان به بروز پوسیدگی کمک می‌کنند همه تقصیرها بر عهده آب‌نبات‌ها و شیرینی‌ها نیست. برنج،ماکارونی و نان نیز حاوی مقدار بسیار زیادی قند هستند. ضمناً باید به نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌ها و لیمونادها، و همچنین چای یا قهوه شیرین بدبین باشید. علاوه بر این، توصیه می‌شود که به هیچ وجه در طول روز یک بطری نوشابه را جرعه جرعه ننوشید. در رابطه با غذاها هم بهتر است دندانهایتان با اسیدهاتماس مستقیم نداشته باشد.

جایگزین‌هایی برای مواد قندی

یک رژیم غذایی مناسب برای سلامت دندان‌ها چیست؟ چنین رژیمی باید برای مثال حاوی پنیر، گوشت مرغ یا دیگر انواع گوشت ها، گردو، ماست و… باشد. این خوراکی‌ها باعث محفاظت از مینای دندان می‌شوند و کلسیم و فسفر مورد نیاز برای محکم سازی مینا راتأمین می‌کنند میوه‌های سفت‌تر مثل سیب و گلابی نیز توصیه می‌شوند. ‌ها هم قابل توجه‌اند؛ زیرا حاوی مقدار زیادی آب هستند. شاید بتوان گفت که آنها قندها را می‌شویند. ضمناً باعث تحریک برای ترشح بزاق هم می‌شوند، ترشح بزاق تکه‌های باقی‌مانده مواد غذایی و رسوبهای خوراکی‌ها را از بین دندان‌ها می‌زداید و نوعی سد دفاعی دربرابر اسیدها می‌سازد.

شیرین کننده ها و آدامس

شیرین‌کننده‌ها، جایگزین‌های خوبی برای قندهای معمولی هستند. به نظر می‌رسد همان شیرینی قندها را دارند اما به شکلی دیگر هضم و جذب می‌شوند. آنها مورد استفاده باکتری‌های دهانی برای ساخت اسیدهای مضر و شوم قرار نمی‌گیرند. به برچسب‌هایی که روی آنها نوشته شده “بدون شکر افزوده”، اعتماد نکنید. آنها لزوماً به این معنی نیستند که آن خوراکی قند ندارد، فقط منظورشان این است که حین آماده‌سازی،قندی به آنها اضافه نشده است؛ بنابراین احتیاط کنید؛ زیرا شیرین‌کننده های طبیعی مانند ساکاروز نیز به اندازه آب نبات و نوشابه برای دندان‌ها مضرند.

و در انتها، خوب است نکاتی درباره آدامس بگوییم. با این که در نگاه اول شاید آدامس برای دندان‌ها مضر به نظر برسد، اما باید بدانید که درواقعیت چنین نیست. بر عکس، آدامس بدون قند، تأثیر مثبتی بر سلامت دندان‌ها دارد؛ این آدامس‌ها کمک می‌کنند که تکه‌های باقی‌مانده از مواد خوراکی از دندان‌ها جداشوند، علاوه بر این عاملی برای تحریک تولید بزاق هم هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
کلینیک تخصصی دندانپزشکی دردیس

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button