عصب کشی

فهرست

عصب کشی

عصب کشی یک روش درمانی برای تعمیر و حفظ یک دندان به جای کشیدن آن است که به بدی خراب شده و یا عفونت کرده است . کلمه عصب کشی از تمیز کردن درون کانال عصب یک دندان می آید . در گذشته عصب کشی معمولا دردناک بود . با پیشرفتهای دندانپزشکی و بی حسی های موضعی ، اغلب افراد درد بسیار کمی از عصب کشی حس می کنند . در حقیقت، ممکن است دردناکتر از زندگی با یک دندان فاسد شده باشد . جایگزین های عصب کشی شامل کشیدن دندان خراب و جایگزین کردن آن با ایمپلنت دندانپزشکی و یا دندان های مصنوعی است .

چرا نیاز به عصب کشی داریم ؟

دندان یک هسته نرم دارد که پالپ دندانی نامیده می شود . پالپ از تاج – قسمتی از دندان که قابل دیدن است – تا نوک ریشه دندان در لثه گسترش می یابد . پالپ حاوی اعصاب ، عروق خونی و ماده واسط است . هنگامی که یک دندان می شکند یا یک حفره عمیق پیدا می کند ، باکتری ها می توانند درون پالپ وارد شوند . اگر چنین دندانی درمان نشود ، باکتری ها و مواد فاسد شونده می توانند باعث عفونت جدی یا یک آبسه دندانی شده، پالپ را به سمت مرگ ببرند ، استخوان از مکان دندان از بین می رود. نشانه ها ممکن است شامل ورم در اطراف صورت و گردن، یک سوراخ روی دندان ، درد دندان ، خونریزی لثه و حساسیت به دما باشد.

عصب کشی چگونه انجام می شود ؟

یک عصب کشی معمولا به وسیله یک دندانپزشک عمومی یا تخصصی انجام می شود . عصب کشی معمولا در یک یا دو ویزیت انجام می شود .، اما بیشتر از یک جلسه درمانی زمانی اتفاق می افتد که درمان بعضی دندان ها دشوار است .

در ابتدا یک عکس رادیولوژی از دندان خود برای بررسی میزان گسترش خرابی تهیه می کنید . همچنین شما یک بی حسی موضعی برای کنترل درد دریافت می کنید که ممکن است اگر دندان آبسه کرده باشد، شدیدتر باشد .

سپس یک ورق پلاستیکی که سد دندانپزشکی نامید می شود درون دهان شما گذاشته می شود تا دندان را تمیز نگه دارد و از بزاق محافظت کند . فساد خارج می شود و یک ورودی درمیان تاج دندان برای دسترسی به محفظه پالپ ایجاد می شود . با استفاده از ابزار کوچک دندانپزشکی، عفونت یا پالپ بیمار خارج می شود .

پاکسازی عفونت درون کانال عصب

بعد از آن که پالپ بیمار خارج شد، محفظه پالپ و کانال اعصاب پاکسازی و تمیز می شود.

کانال عصب ممکن است تغییر شکل یافته و برای دسترسی بهتر برای پر کردن بزرگتر شود . قبل از پر کردن دائمی کانال عصب، آن ها باید از عفونت تمیز و خشک شوند . گاهی دارو درون محفظه پالپ گذاشته می شود و عصب کشی هر عفونتی را تمیز کند. دندان ممکن است تا چند روز باز گذاشته شود . اگر عفونت در طی دندان گسترش یافته باشد ، ممکن است نیاز به یک نسخه آنتی بیوتیک داشته باشید . اگر عصب کشی نیاز به جلسات بیشتری داشته باشد ، یک پر کردن موقتی در قسمت تاج برای محافظت از دندان از باقی مانده ها و بزاق انجام می شود . از جویدن و گاز گرفتن با این دندان تا انجام کامل درمان اجتناب کنید .

عکس عصب کشی
عکس عصب کشی

پر کردن کانال عصب

بعد از تمیز کردن و خشک کردن ، زمان پر کردن قسمت داخلی دندان یعنی محفظه خالی پالپ و کانال عصب فرا رسیده است . ممکن است برای این مرحله نیاز به بی حسی بیشتری داشته باشید اگر یک پر کردن موقتی برای شما انجام گرفته باشد، باید خارج شده و دسترسی به درون دندان ایجاد شود . یک خمیر سیلر و یک ترکیب از پلاستیک برای پر کردن دندان معمولا استفاده می شود ، که پس از آن یک پر کردن برای اطمینان از حفاظت کانال عصب از بزاق انجام می گیرد .

مرحله آخر عصب کشی

مرحله آخر عصب کشی درست کردن و برگرداندن دندان شما است . زیرا دندان به ذات بسیار حساس بوده یا در برابر گسترش فساد ضعیف است ، نیاز است از خرابی های آینده حفاظت شده و به چرخه طبیعی بازگردد. این کار معمولا با گذاشتن یک تاج که شبیه خود دندان می باشد ، انجام می شود . یک تاج از چینی یا چینی ذوب شده در فلز یا حتی طلا می تواند ساخته شود .

تاج ساخته شده از چینی یا چینی ذوب شده در فلز می تواند با دندان های شما از لحاظ رنگ هماهنگ شود . گاهی اوقات یک پایه فلزی باید درون دندان برای حفاظت ساختاری و نگه داشتن تاج ابتدا کار گذاشته می شود .

جهت دریافت مشاوره از کلینیک دندانپزشکی دردیس می توانید با شماره ٢٢١ ۴۰ ٢٢١ ده خط تماس حاصل نمایید .

نتیجه

بعد از انجام عصب کشی ، دندان بازسازی شده شما با تاج جدید باید به صورت نرمال کار کند و از لحاظ ظاهری زیبا باشد . اگر عصب کشی شما خوب انجام شود باید دندان شما برای یک عمر کار کند . در روزهای اولیه بعد از انجام عصب کشی ، دندان ممکن است حساس باشد . اگر درد و حساسیت بیش از چند روز طول بکشد با دندانپزشک خود مشورت کنید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
admin

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button