عصب کشی دندان چگونه انجام می شود؟

فهرست

عصب کشی دندان چگونه انجام می شود؟

 واقعیت این روزهای ما این است که زیبایی در بسیاری از روابط فردی، اجتماعی، شغلی، تاثیر گذار بوده است و افراد را بیش از گذشته دغدغه مند کرده است. زیبایی دهان و دندان نیز مهم ترین بخش زیبایی ما را تشکیل می دهد.

آیا می دانستید 60 در صد زیبایی چهره ما را لبخند ما تعیین می کند؟

آیا می دانستید اولین چیزی که در صورت باعث جذب جنس مخالف می شود لبخند زیبا است؟

برای داشتن لبخند زیبا باید دندان هایی زیبا داشته باشید.

در این مقاله می خواهیم یکی از خدمات پزشکی ای که در حال انجام است را معرفی کنیم؛ یعنی درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان.

مراحل-عصب-کشی-دندانعصب کشی دندان / درمان ریشه دندان

برای آنکه بتوانیم عصب کشی دندان را به طور دقیق توضیح دهیم ابتدا باید ساختار دندان را به طور کلی بیان کنیم.

دندان دارای دو بخش است. یک بخش بیرونی است که بخشی سفید و سخت است. بخش داخلی دندان بخشی است که  اعصاب دندانی را تشکیل می دهد و باعث می شود دندان در برابر سرما و گرما و ضربه خوردن حساس باشد.

قطعا به تجربه دیده اید دندان ها بر اثر عوامل مختلفی ممکن است دچار شکستگی و یا پوسیدگی شوند که رنگی تیره و قهوه ای روی آن پدیدار می شود.

بخش بیرونی دندان که در حکم محافظی برای بخش داخلی دندان است به هر دلیلی اگر دچار آسیب شود دیگر نمی تواند از نواحی داخلی محافظت نموده در نتیجه آسیب به قلب و مرکز دندان می رسد. در این زمان باعث می شود دندان درد را تجربه کنیم.

زمانی که شما به دندان پزشکی مراجعه می کنید اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد پزشکان متخصص با استفاده از وسایلی دندان خراب و پوسیده را تراش داده  و قسمت سالم دندان را هیچ کاری نمی کنند. سپس اعصاب داخلی دندان را تخلیه می کنند .پس از تخلیه مکان این اعصاب نمی تواند تهی باقی بماند باید چیزی جایگزین آن شود تا مشکلاتی برای دندان پیش نیاید.

پزشکان قسمت خالی دندانی را با موادی مخصوص پر می کنند و در آخر در صورت لزوم می توانند برای آنکه دندان دچار مشکلات بعدی نشود از روکش های دندانی استفاده کنند.

نکاتی در خصوص ترمیم ریشه دندان یا عصب کشی دندان

  1. عصب کشی نوعی درمان و ترمیم دندان هاست که روند تخریب دندان را کند تر می کند.
  2. یکی از سوال هایی که همواره پرسیده می شود این است که آیا انجام عصب کشی درد دارد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت خیر. در این روش ترمیم چون از بی حس کننده ها استفاده می کنند بیمار هیچ گونه درد را در این ناحیه متوجه نمی شود. تمام دردی که بیمار باید در برابرش صبور باشد در مرحله ای است که پزشک توسط آمپولی ماده بی حس کننده را وارد لثه می کند. در این زمان شما خیلی درد کمی را متوجه می شوید که به هرحال باید برای درمان دندان خود کمی تحمل داشته باشید.
  3. باید توجه کنید دندان پس از آنکه پر شد دیگر استحکام و کیفیت سابق را ندارد به همین جهت برای آنکه از شکسته شدن آن جلوگیری کنند از روکش هایی استفاده می کنند تا از دندان محافظت کنند.
  4. پروسه ی زمانی در این روش درمان تقریبا سه تا چهار جلسه است. البته اگر دندان وضعیت بدتری داشته باشد شاید بیشتر هم بشود. اما در حالت عادی بیش از چهار جلسه طول نمی کشد.
  5. برای انجام عصب کشی ممکن است پزشک از شما بخواهد که عکسی از دندان خود در مراکز رادیوگرافی و رادیولوژی بیندازید تا پزشکان بتوانند ریشه دندان را ببینند و طول آن را دقیق بدانند. زیرا که مشاهده دقیق دندان و ریشه اش می تواند به خوبی در روند درمان تاثیر مثبتی داشته باشد.
  6. عصب کشی دندان خدمتی است که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان قابل انجام است. گاهی دندان های کودکان بدلایل مختلف دچار پوسیدگی می شوند که این روش درمانی کاملا می تواند روند پوسیدگی دندان های شیری کودک را به تاخیر بیندازد. ولی متاسفانه گاها به دلیل ترس کودک واسترس بزر گسالان در انجام این کار اهمال کاری می کنند.

انجام عمل های زیبایی دندانپزشکی، مهارت بالای جراح دندانپزشک را می طلبد. دندانپزشکی دردیس با سابقه ای طولانی و دارا بودن کادر حرفه ای این اطمینان را به شما می دهد که بهترین تجربه عمل های زیبایی را داشته باشید.

شماره تماس : ٢٢١ ۴۰ ٢٢١

پیج اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی دردیس

 مراقبت های پس از انجام عصب کشی

  1. هر روز دندان ها را مسواک زده تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید. اگر بخشی از دندان پوسیده شود باعث می شود دندان پر شده کاملا تخریب شود. زیرا موادی که روی دندان قرار گرفته دیگر تکیه گاهی برای قرار گرفتن ندارد.
  2. از خوردن مواد غذایی سفت بپرهیزید. خوردن سیب و شکستن پسته و تخمه ممکن است به دندان ها آسیب رسان باشد.
  3. از نوشیدنی های خیلی سرد و یا خیلی گرم دوری کنید. زیرا در این صورت دندان نمی تواند مقاومت لازم را در برابر اینها داشته باشد.

سخن پایانی

در آخر باید به ذکر نکته ای بپردازیم که بسیار اهمیت دارد. پزشکان به تمامی بر این نکته اتفاق نظر دارند که هنوز هم علیرغم تمام پیشرفت هایی که در پزشکی و دندان پزشکی انجام شده است، موادی و یا دندانی تولید نشده است که بتواند جایگزین شایسته ای برای دندان های طبیعی انسان باشد. به همین جهت لازم است همگان در حفظ دندان های سالم خود نهایت تلاش را داشته باشند زیرا که با توجه به هزینه ها و عوارض دندان های جایگزینی مقرون به صرفه نیست.

دیگر نکته ای که لازم است بارها و بارها تکرا رکنیم این است که حتما باید از پزشکان متخصص و مجرب در این حوزه استفاده کنید. گاها عدم مهارت پزشک عواقب جبران ناپذیری را به بار آورده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
admin

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button