روکش دندان

دندان ها یکی از مهمترین اجزا در صورت فرد هستند که در زیبایی چهره و حتی لبخند فرد تاثیرگذاراند. امروزه از این روش برای زیبایی دهان و دندان و اصلاحات فرم لبخند در دندانپزشکی های مجهز استفاده می‌شود. حال مهم این است که بهترین نوع روکش دندان به چه نوعی می باشد؟ چه مواردی باید بعد از روکش دندان رعایت شود؟ روکش های دندانی پوسته هایی نازک از چینی یا کامپوزیت رزین هستند که به صورت سفارشی در روی دندان ها ثابت می شوند تا ظاهری مناسب و جذاب ایجاد کنند . روکش های دندان می توانند برای تعمیر دندان های تراشیده شده ، رنگ .گرفته ، نا منظم ، فرسوده ، ناهموار و غیر طبیعی استفاده شوند . در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را در ارتباط با روکش دندان بیاببید و سپس برای انجام یا عدم انجام آن تصمیم بگیرید.

روکش دندان

روکش دندان وسیله ای برای پوشاندن دندان است. در برخی دندانها بعد از پر کردن دندان در مقادیر بالا (درجه های بالا) بافت کافی از دندان برای نگاهداشتن پرکردگی بر جای نمی ماند و همچنین گاهی احتمال دارد دندان بر اثر فشارهایی که هنگام جویدن بر آن وارد می شود بشکند. روکش دندان برای محافظت از دندان ضعیف، در ترمیم دندان شکسته و در اتصال بریج (پل) دندان ها به کار می رود.

برای دندان هایی که شدیدا تغییر رنگ داده اند و یا تراشیده شده اند روکش ها یک لبخند زیبا و جذاب ایجاد می کند . علاوه بر آن رنگ روکش ها سخت و ماندگار است و به همین دلیل در بین مردم بسیار فراگیر و محبوب شده اند . روکش های دندان قسمتهای نازکی از سیمان چینی به رنگ دندان هستند که در قسمت جلوی سطح دندان های طبیعی شما قرار می گیرند و راه آسانی برای برطرف کردن مشکلات فیزیکی و زیابیی شناسی است . هرچند که شما باید به مزایا و معایب پروسه آن آگاه باشید، البته پیش از آن که تصمیم به انجام آن بگیرید.

فهرست

معرفی انواع روکش دندان

روکشهای تمام فلزی (All Metal)

تمام قسمت پوشش دهنده دندان از فلز ساخته شده که بنا بر نوع فلز به کار رفته در آلیاژ آن، به رنگ فلز سفید یا زرد است.

مزایا

به چند دلیل بهترین نوع روکش دندان شناخته شده است، اول اینکه عمر طولانی دارد زیرا کاملا فیت دندان می شود، دوم اینکه تراش دندان در این نوع روکش دندان بسیار کمتر از سایر انواع است و در آخر اینکه باعث سایش دندانهای مقابل نمی شود.

روکش سرامیکی دندان (All Ceramic)

روکش های سرامیکی فشرده دارای هسته داخلی سختی هستند. آنها جایگزین فلزی هستند که در فرآیند ساخت روکش های تمام سرامیک استفاده می شود. روکش های سرامیکی فشرده با پرسلن، بهترین رنگ طبیعی هماهنگ با دندان ها را ایجاد می کنند. آنها همچنین از روکش های تمام چینی ماندگاری طولانی تری دارند. این نوع روکش دندان کاملا از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته می شود.

مزایا

 1. روکشهای سرامیکی در مقایسه با روکشهای PFM که به طور رایج در مطبهای دندانپزشکی به کار می روند خیلی طبیعی تر به نظر می رسند چون فلز در زیر آنها استفاده نشده است.
 2. برای افرادی که به آلیاژهای موجود در فلز حساسیت دارند مناسب است.
 3. لبه ی فلزی روکشهای PFM را ندارد.

روکش های دندانی رزین

روکش های دندانی تمام رزین ارزان تر از انواع دیگر روکش ها هستند. با این حال، بیشتر در معرض شکستن نسبت به سایر انواع روکش دندان هستند.

روکش IPS

این نوع روکش نیز هم فریم و هم لایه بیرونی از نوع سرامیک می باشد . در واقع یک پرسلن تقویت شده می باشد . زیبایی بسیار زیادی دارد . ولی استحکام روکش زیرکونیا از این نوع روکش بیشتر است . این نوع روکش همانند دندان طبیعی در دهان دیده می شود .

روکش دندان زیرکونیوم (Zirconium Crowns)

روکش دندان زیرکونیوم نوعی روکش سرامیکی است که در کلینیک دندانپزشکی انجام می گیرد و  با فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است. در طریقه ی ساخته شدن با روکشهای PFM مشابهت دارند ولی تفاوت آنها با هم این است که در این نوع روکش به جای استفاده از فلز در مرکز روکش از زیرکونیوم استفاده می شود که سفید رنگ است، ولی مقاومتش مانند روکش فلزی و شاید بیشتر از آلیاژهای فلزی است. این روکش به صورت همرنگ با دندان می باشد و فلزی داخل آن وجود ندارد . از استحکام بسیار زیادی برخوردار می باشد . دلیل استحکام این روش عدم وجود پرسلن می باشد .

مزایا

 1. در روکش های PFM سیاهی لبه لثه دیده می شود ولی در این نوع روکش دندان سیاهی دیده نمی شود.
 2. برای افردی که به فلز آلرژی دارند مناسب است.
 3. به خوبی روی دندان فیت می شود.
 4. به زیبای دندانهای طبیعی است.
 5. مقاومت بالا

مزایای کلی استفاده از روکش های زیبایی دندانی

به راحتی خط لبخند شما را سفید می کند . سالها نوشیدن قهوه ، کشیدن سیگار و خوردن غذاهایی با رنگدانه های زیاد در نهایت اثر خود را بر دندان های شما می گذارد و یک ظاهر غیر زرد و قهوه ای غیر جذاب بر دندان های شما می گذارد . رنگ ایجاد شده بر مینای دندان می تواند به وسیله دندانپزشک شما سفید شود اما ممکن است همچنان باقی بماند . اگر شما دنبال راه آسانتری برای سفید کردن دندان های خود هستید ، روکش های دندانی می توانند گزینه خوبی برای شما باشند . روکش ها ضد رنگ گرفتگی هستند ، طبق انستیتو سلامت بین المللی ( NIH) ، پس شما مجبور نیستید در مورد رنگ گرفتن آن نگران باشید و نیازی ندارید که روکش های خود را سفید کنید .

مشکلات جزئی زیبایی را حل می کند . دندان هایی که کمی کج هستند یا فاصله دار می باشند می توانند به وسیله درمان های ارتدونسی برطرف شوند اما اینگونه مشکلات می توانند با روکش بهتر حل شوند . روکش ها روی سطح دندان ها وصل می شوند به همین دلیل جای آن ها عوض نمی شود و مشکلات پنهان کردن ابزار ارتدونسی را ندارند . دندان های طبیعی شما همچنان ممکن است فاصله دار یا کج باشند اما هیچ کس به جز شما و دندانپزشکتان این موضوع را نمی داند .

موارد استفاده روکش دندان

1. دندان هایی که پرکردگی وسیع دارند و احتمال شکسته شدن در آنها وجود دارد.
2. دندان هایی که تاجشان شکسته و یا بافت کافی برای نگاهداری پرکردگی را ندارند.
3. در دندان هایی که عصب کشی شده اند، به دلیل اینکه مقدار زیادی از بافت مینا و عاج را از دست داده ایم و در نتیجه تغذیه ی داخلی قطع شده و بافت دندان نسبتا خشک شده است و یا در مواردی که دندان به علت خونریزی دندانی یا بیماری پالپ تغییر رنگ داده است از روکش دندان استفاده می کنیم.
4. برای موارد ترمیمی دندان هایی که بد رنگ و یا بد شکل شده اند.
5. برای دندان هایی که ترک خورده اند.
6. در جهت بازسازی سطوح جونده ی دندان.

انواع کارهای زیبایی دندان

نکات مراقبتی بعد از روکش دندان

 • درصورتی که عصب کشی نداشته و تنها روکش دندان برای شما استفاده شده ممکن است کمی حساسیت به سرما و گرما برای شما ایجاد شود. این حساسیت در دو هفته آینده برطرف می شود، در غیر اینصورت به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • چکاپ 4 الی 6 ماه بعد از روکش دندان به منظور بررسی وضغیت دندان ها بسیار مناسب می باشد .
 • مسواک زدن ، استفاده از دهان شویه و … به حفظ سلامت دندان ها کمک می کند .
 • سعی کنید تا 72 ساعت اول بعد از انجام روکش دندان از غذاهای رقیق استفاده نمایید.
 • تا یک ساعت پس از انجام روکش دندان، غذا میل نکنید.

هزینه روکش زیبایی دندان

هزینه انجام روکش دندان با توجه به نوع روکش انتخابی برای مشکل دندان شما، تعداد دندان های مورد استفاده متفاوت می باشد . برای برآورد هزینه بهتر است به یک کلینیک دندانپزشکی زیبایی مراجعه نمایید تا بعد از بررسی هزینه های لازم به شما اطلاع داده شود

جمع بندی

برای رفع بسیاری از مشکلات دندان، از جمله ترمیم دندان، رفع پوسیدگی، اصلاح طرح لبخند و … می توان از روکش زیبایی دندان استفاده نمود . بهتر است برای انجام این کار به بهترین کلینیک دندانپزشکی در سعادت آباد مراجعه نمایید تا زیبایی دندان های خود را به دندانپزشکان باتجربه و با دقت بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

3 thoughts on “روکش دندان

 1. sookhtegame.ir - آگوست 5, 2021 در 5:37 ب.ظ

  خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت کاربردی

  پاسخ
  • dordis - آگوست 28, 2021 در 8:25 ب.ظ

   سلام سپاس

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button