تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان

از رایج ترین سوالاتی که هنگام مراجعه به دندانپزشک به منظور رفع تغییر رنگ دندان پرسیده می شود ، تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان می باشد . در این مطلب توضیح کاملی در این زمینه بیان می شود …

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان
تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان

فهرست

جرم دندان

در اثر باقی ماندن مواد غذایی در دندان ها ، مواد غذایی روی دندان می مانند و سفت می شوند . سپس با استفاده از دخانیات و مواد رنگی همانند قهوه و نوشابه منجر به ایجاد رنگدانه های قهوه ای می شوند که به این رنگدانه ها استین گفته می شود . با مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه یک بار این جرم ها از سطح دندان برداشته می شود .

عوارض ایجاد جرم بر روی دندان ها

جرم باعث ایجاد مشکلاتی از جمله پوسیدگی دندان ، التهاب لثه ، بیماری لثه ، خونریزی لثه و در نهایت منجر به لق شدن دندان می شوند .

تغییر رنگ دندان ها

به منظور رفع مشکل تغییر رنگ دندان ها ، می توان از جرم گیری و یا بلیچینگ دندان استفاده نمود . درصورتی که دندان ها طبیعی در مراجعه کننده دسفید باشد و به علت جرم دچار تغییر رنگ شده باشد ، از روش جرم گیری برای آن استفاده می شود . اما اگر دندان های طبیعی فرد تیره باشد باید برای سفید کردن دندان از بلیچینگ استفاده شود . در ادامه هر یک از روش ها به اختصار بیان می شود .

آیا جرم گیری موجب آسیب به مینای دندان می شود؟

هرچه جرم بروی دندان ها بیشتر باشد، در نتیجه پوسیدگی دندان ایجاد می شود . زیرا به مرور تحلیل دندان رخ می دهد . بعد از جرم گیری به دلیل آنکه مواد اضافه از روی دندان ها رفع شده، دندان ها به سرما و گرما حساس می شوند، و این باور ایجاد می شود که مینای دندان آسیب دیده است . در صورتی که این مشکل ایجاد نشده و با رعایت بهداشت به طور کامل و بازگشت لثه به حالت اولیه حساسیت ایجاد شده به طور کامل رفع می شود و از عوارض جرم گیری دندان نمی باشد.

جرم گیری دندان

برای انجام جرم گیری دندان از دستگاه پیزو استفاده می شود . در قسمت سر این دستگاه یک وسیله وجود دارد که با لرزش باعث برداشتن جرم از سطح دندان می شود . بعد از برداشتن جرم از دندان ها با استفاده از برس های مخصوص موادی بر روی دندان ها قرار می گیرد تا رنگدانه های موجود بر روی دندان جدا شود . نواحی نزدیک لثه به طور کلی دارای جرم بیشتری می باشند .

بلیچینگ دندان

رنگ دندان ها هم مانند رنگ پوست می مانند و ممکن است در برخی افراد بسیار سفید ویا در برخی کمی تیره تر باشد . به همین علت در صورتی که دندان های طبیعی خود فرد زرد باشد ، نمی توان از روش جرم گیری دندان به منظور روش کردن آن استفاده نمود . در این روش از بلیچینگ دندان با لیزر استفاده می شود . این مواد هم در مطب و هم در منزل قابل استفاده می باشد . باید توجه داشته باشید که نمونه بلیچینگ در مطب که توسط دندانپزشک صورت می گیرد بسیار کارآمدتر و تاثیر گذار تر است .

چند نکته در رابطه با بلیچینگ

مینای دندان ها باید در این روش سالم باشد .

این روش را نمی توان بر روی لمینت دندان و یا کامپوزیت دندان انجام داد.

گاهی ممکن است بر روی برخی از دندان ها تاثیر مناسب ندارد. بعد از معاینه دندانپزشک شما به شما این نکته را اطلاع می دهد.

جهت دریافت مشاوره از کلینیک دندانپزشکی دردیس می توانید با شماره ٢٢١ ۴۰ ٢٢١ ده خط  تماس حاصل نمایید .

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button