اصلاح طرح لبخند

یکی از مهمترین عوامل زیبایی و به یاد ماندن شما در ذهن افراد، نوع خنده شما می‌باشد. بسیاری از افراد را می‌شناسیم که حتی در عکس های خود هیچ خنده ای بر لب ندارند زیرا از مشکلات دهان و دندانی رنج می‌برند. به عنوان مثال بسیاری از افرادی که به دندانپزشکی مراجعه دارند از دلیلی مانند رنگ تیره دندان خود شکایت داشته و ناراضی هستند. اصلاح طرح لبخند یکی از مباحث کاربردی است که امروزه میان مردم جایگاه ویژه ای را کسب کرده است.

فهرست

همه چیز درباره اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند ، مجموعه ای از روش های زیبایی را شامل می شود که به رفع عیوب خنده کمک می کند،و هم چنین مواردی از قبیل:

 • شکاف بین دندان ها
 • تغییر رنگ دندان ها
 • کجی دندان ها
 • شکستگی دندان ها

برای اصلاح طرح لبخند باید به نکاتی مثل: ظاهر صورت، رنگ پوست، رنگ مو،ویژگی های دندان ( رنگ، پهنا، طول، شکل و جلوه)، بافت لثه و لب ها توجه داشت. اصلاح طرح لبخند به دلایل بسیار بر اساس اولویت شما در نظر گرفته می شود.

اصلاح طرح لبخند بیشتر با هدف زیبایی انجام می گیرد، اما در واقع به رفع مشکلات ظاهری دندان ها نیز کمک می کند.

موارد مطلوب و غیر مطلوب در مورد دندان و طرح لبخند شما کدامند؟ توجه به موارد زیر ضروری می باشد:

توجه به رنگ دندان

پر کردن دندان به وسیله آمالگام، نقره با نوع طبیعی آن، و ترمیم رنگ دندان در هنگام بلیچینگ  باعث بهبود رنگ دندان های پر شده و تیره شود. اهمیت و توجه به رنگ دندان، درجه درخشندگی آن،  پروسلین ونیر، تاج دندان، فواصل، پیوند کامپوزیت و ایمپلنت دندان  از عوامل مهم در این کار می باشند.

توجه به رنگ دندان و تیره و بد رنگ بودن آنها، ممکن است به دلیل پیری و آسیب های دهانی باشد. میزان درجه درخشندگی در بلیچینگ و ونیر به رنگ پوست و مو بستگی دارد. پزشکان زیبایی به دنبال ایجاد تعادل در شفافیت دندان ها، طرح لبخند زیبا و حفظ ویژگی های رنگ طبیعی دندان هستند.

اصلاح-طرح-لبخند

هماهنگی و تعادل دندان ها

هم اندازه نبودن، و یا وجود فواصل میان دندان ها در صورت نیاز با ارتدونسی و یا ونیر اصلاح می شوند.

دندان های از دست رفته و شکسته

شکستگی دندان ها مستقیما بر زیبایی ظاهر شما تاثیر منفی می گذارند، و خطر پوسیدگی دندان ها از افزایش می دهند، پس روش جایگزین مناسب می تواند بخش جدایی ناپذیر زیبایی صورت و سلامت شما باشد. دندان های از دست رفته را می توان با ایمپلنت های دندانی، پر کننده ها و یا پروتزهای جزئی  دیگر جایگزین کرد.

 • هماهنگی و تعادل

دندان های نابرابر، تراشیده شده و ترک خورده، به بهبود کلی لبخند و زیبایی آن تاثیر می گذارند.

 • لب ها، طرح لبخند و گونه ها

صورت بد شکل و یا پیر می تواند با اصلاح طرح لبخند و مراحل چندگانه ی ارتودنسی و یا جراحی فک و صورت جوان تر و زیبا تر به نظر برسد.

عوامل تاثیر گذار در اصلاح طرح لبخند

علاوه بر رنگ، تراز و تعادل دندان ها  که در جلوه ظاهری زیبا تاثیر گذار هستند، عوامل دیگری بر این نمود ظاهری تاثیر می گذارند که موارد زیر راش امل می شود:

طول دندان

درمان دندان های کوتاه تر با تغییر شکل و تغییر اندازه طولی دندان های جلو، با پیوند کامپوزیت و یا پروسلین ونیر انجام می شود. اگر طرح لبخند زیبایی ندارید، طرح لثه ها و طول ظاهری دندان ها به روش لیزر اصلاح می شوند.

بزرگ شدن طول دندان ها همچنین  بر زیبایی  صورت شما تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، دندانهای صاف، طولانی و مربعی شکل تاثیر و زیبایی لبخند را دو چندان می کند.

3 مزیت بزرگ اصلاح طرح لبخند

 1. مهمترین و اولین فایده ای که اصلاح طرح لبخند بر جای خواهد گذاشت، افزایش اعتماد بنفس شخص می‌باشد. شاید برخی افراد بر این تصور باشند که دندان جزو اعضایی است که پنهان بوده و در ظاهر فرد تاثیر چندانی نداشته باشد اما سخت در اشتباه هستند. زیرا دندان ها یکی از عضوهایی هستند که بسیار در معرض دید بوده و هنگام حرف زدن یا خندیدن بسیار جلب توجه خواهند کرد. هنگامی که رنگ دندان های فرد تیره باشد، نامرتب باشند، جرم داشته باشند و بسیاری موارد دیگر، اعتماد بنفس فرد در اجتماع یا میان دوستان کاهش پیدا می‌کند.
 2. اصلاح طرح لبخند سبب مرتب شدن و قرارگیری مناسب دندان ها در جای خود می‌شود و همچنین فضای مناسب میان دندان ها را ایجاد خواهد کرد. همه این موارد ذکر شده بر کاهش پوسیدگی ها تاثیر می‌گذارد و خرابی های دندان ها کمتر رخ می‌دهد.
 3. امروزه همه انسان ها به دنبال راه هایی برای حفظ زیبایی ظاهری و راهی برای برطرف کردن عیوب خود می‌باشند. دندان ها با اصلاح طرح لبخند، رنگ زیبایی را به خود گرفته و سفید می‌شوند بنابراین در زیبایی ظاهری اثر مثبت فراوانی دارند و به همین علت است که طرفداران زیادی را در هر گروه سنی به خود اختصاص داده است.

عوارض اصلاح طرح لبخند

همانطور که می‌دانید در هر حوزه ای، روش هایی که به کارهای زیبایی مربوط هستند زیر پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند. از طرفی میزان هزینه برای افراد علاقمند به این کارها بسیار دارای اهمیت است. اما توجه داشته باشید فرآیند اصلاح طرح لبخند جزو کار های بسیار مهمی است که باید بهترین دندانپزشک را برای خود برگزینید تا بعد از مدتی مجبور به ترمیم های بی مورد نباشید و از بهترین کیفیت برخوردار باشید. در بسیاری موارد مشاهده شد که افراد بر مبنای هزینه پرداختی، دندانپزشکی را انتخاب کرده و مدتی بعد از اصلاح لبخند خود دچار عوارضی شده‌اند.

 • زیاد تراشیده شدن مینای دندان : مینای دندان برای استحکام دندان ها نقش بزرگی را ایفا کرده که اگر بیش از حد تراشیده شوند این استحکام نیز کاهش می‌یابد که عوارض بعدی را در بر دارد.
 • جنس نامرغوب کامپوزیت: جنس و کیفیت نامرغوب کامپوزیت نیز سبب پوسیدگی دندان خواهد شد.
 • نصب غیر اصولی ارتودنسی: نصب نامناسب و غیر اصولی براکت سبب زرد شدن و به مرور منجر به پوسیدگی دندان خواهد شد.
 • ماده نامرغوب برای بلیچینگ: در صورت استفاده بلیچینگ نامرغوب، مینای دندان نیز تخریب شده و استحکام دندان ها از بین می‌رود.

حفظ نتیجه به دست آمده از اصلاح طرح لبخند

مراحل  زیبایی دندان مستلزم مراقبت های دهانی منظم است. بلیچینگ دندان باید در صورت نیاز به منظور حفظ و نگهداری و درخشندگی دندان تکرار شود، زیرا لمینت ونیر ممکن است تراشیده، شکسته و یا و نیاز به جایگزینی داشته باشد. پیوند کامپوزیت می تواند باعث بالا رفتن امکان جایگزینی و پر شدگی دندان ها شود. تاج های دندانی پس از 10 تا 15 سال نیاز به جایگزینی دارند، پس  برای رسیدن به نتایج مطلوب مورد نظر ،در انتخاب مواد و پزشک خود دقت کنید.

نخ دندان : استفاده مرتب  از نخ دندان می تواند باعث از میان بردن پلاک های دندانی و آلودگی ها شده، همچنین از پوسیدگی آن ها به طور چشمگیری جلوگیری کند

استفاده از دهان شویه بدون الکل، استفاده از دهان شویه های الکلی می تواند پیوندهای ونیر و تاج دندان را از بین ببرد.

اصلاح-طرح-لبخند-1هزینه اصلاح طرح لبخند به چه عواملی بستگی دارد؟

طول دوره درمان برای اصلاح طرح لبخند ، پزشک معالج، محل زندگی، بیمه درمانی، وضعیت سلامت دهان و دندان شما عوامل مهم در تعیین هزینه اصلاح طرح لبخند می باشد.

از خوردن و آشامیدن چه چیزهایی اجتناب کنیم؟

از مصرف غذاهایی که قند بالایی دارند به منظور جلوگیری از ایجاد حفره های دندانی پرهیز کنید. مصرف انواع قهوه، نوشابه و  نوشیدنی های حاوی الکل و چای را کم کنید.

بهترین راه برای محافظت از طرح لبخند

رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان بر میزان ماندگاری طرح لبخند تاثیر مثبت داشته و سبب محافظت بیشتر خواهد شد. روش صحیح مسواک زدن را از دندانپزشک خود بپرسید و آگاه شوید و در کنار مسواک حتما از نخ دندان برای پاکیزگی میان دندان ها نیز بهره ببرید.

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند

از جویدن مواد غذایی سفت که باعث ایجاد فشار به دندان ها می شود، خودداری کنید.

برای مراقبت بهتر از دندان های اصلاح شده آن ها را مرتبا تمیز نگاه داشته و مراقبت های شبانه جهت جلوگیری از آسیب های غیر عمدی را در نظر داشته باشید. در نتیجه مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند، می تواند باعث افزایش طول عمر مواد استفاده شده از 10 تا 15 سال می شود.

با رعایت  نکات گفته از سوی دندان پزشک، و حضور منظم در جلسات، زیبایی لبخند خود را تضمین کنید.

نخستین مرحله در اصلاح طرح لبخند، معاینه و بررسی سلامت دهان و دندان است. زیرا سلامت لبخند شما مقدم بر زیبایی دندان های شماست. دندان هایی که لکه  و یا جرم دارند، با سفید کننده ها جلا داده می شوند، در نتیجه لبخند زیباتری خواهید داشت.

گام بعدی، تعیین خواسته ها و انتظارات شماست.

طول درمان اصلاح طرح لبخند، بر اساس روش های مورد استفاده تعیین می شود، ممکن است طی یک جلسه و یا بیشتر صورت گیرد.

ماندگاری این روش، ارتباط مستقیمی با رعایت نکات بهداشتی از سوی شما دارد. اما در نهایت، در پی افزایش سن، احتمال تغییر رنگ دندان ها وجود دارد. بنابراین، تنها راه حفظ زیبایی دندان ها، مراقبت از آن هاست. مسواک زدن و نخ دندان را هرگز فراموش نکنید. و مصرف موادی از قبیل کافئین، قهوه و یا مواد قندی را به حداقل برسانید.

بررسی هزینه اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی و یا کامپوزیت

اصلاح طرح لبخند با استفاده از روکش یا کامپوزیت میان مردم، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است و بسیار کاربردی است اما نکته ای که وجود دارد این است که اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی اصولی تر و همچنین ماندگارتر می‌باشد. اما قابل ذکر است که میزان هزینه در اصلاح لبخند با ارتودنسی نیز بیشتر از روش های دیگر می‌باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت کلینیک دردیس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

4 thoughts on “اصلاح طرح لبخند

 1. سینا - آگوست 29, 2018 در 10:44 ق.ظ

  تعرفه هاتون چجوریه؟ با بیمه ای قرارداد دارید؟

  پاسخ
 2. سینا - آگوست 29, 2018 در 10:45 ق.ظ

  هر واحد دندون چقدره هزینش؟ با جایی قرارداد دارید؟

  پاسخ
 3. صادرات پروفیل - ژوئن 13, 2021 در 10:19 ق.ظ

  
  من برای معین کردن این مطلب فیش های زیادی را جستجو کردم و به نظرم این مطلب می تواند برای بی
  شمار از بازدید کنندگان مناسب بادا

  پاسخ
 4. صنعتی - جولای 22, 2021 در 5:37 ق.ظ

  سلام. شرکت‌های بیمه معمولا درمان‌های مربوط به طرح لبخند رو پوشش نمی‌دهند.

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button