ارتودنسی متحرک

امروزه تقریبا در صد بیشماری از افراد به سلامت و زیبایی دهان و دندان خود اهمیت داده و ارزش خاصی برای این موضوع قائل هستند. ارتودنسی متحرک یکی از عوامل رساندن شما به داشتن لبخنذد زیباست و این برای شما در حد یک رویا باقی نمی‌ماند. ارتودنسی متحرک دارای مزایای بسیاری نسبت به سایر روش ها دارد که بسیاری از اشخاص آنطور که باید نسبت به آن آگاهی ندارند. در ادامه به بررسی های بیشتر در این باره خواهیم پرداخت.

فهرست

ارتودنسی متحرک چیست ؟

در گذشته برای اصلاح وضعیت قرار گیری دندان ها ارتودنسی ثابت بکار گرفته می شد که نمی توانست دستگاه ارتودنسی را از روی دندان ها برداشت ، اما امروز با بکارگیری ارتودنسی متحرک که انواع مختلفی دارد می توان وضعیت قرار گیری دندان ها را اصلاح کرد و در صورت نیاز دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کرد. احتمالا همه افراد این را می‌دانند که ارتودنسی متحرک را می‌توان از دهان خارج کرد و نیازی نیست همیشه مداوما بر سطح دندان ها باقی بماند. این ارتودنسی گونه ای طراحی می‌شود که به دندان ها نمی‌چسبد و برای هر فرم دهان و دندان به طور جداگانه طراحی می‌شوند و درمان آغاز می‌شود. این دستگاه ارتودنسی دارای صفحه ای پلاستیکی می‌باشد که متناسب با قالب سقف دهان ساخته می‌شوند و در کناره ها و جلوی خود دارای سیم می‌باشد که با عنوان پایه بر سطح دندان ها قرار می‌گیرد.

انواع ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک دارای انواع مختلفی است که در زیر به آن ها اشاره شده است :

بریس های متحرک فانکشنال

یکی از انواع ارتودنسی های متحرک که امروزه بکار گرفته می شود ارتودنسی فانکشنال است که مناسب حرکت فک های بالا و پایین می‌باشد. در اکثر موارد برای رفع مشکل رشد ناکافی فک پایین طراحی شده‌اند.

هماهنگ کننده اینمان

این نوع از بریس های متحرک حالت ارتجاعی دارند که به مرور زمان باعث می شوند وضعیت قرار گیری دندان ها اصلاح شود . از این نوع بریس ها برای اصلاح نامرتبی دندان های جلویی فک بالا و پایین استفاده می شود .

ارتودنسی نامرئی

دستگاه ارتودنسی نامرئی که پلاستیکی و شفاف هستند به راحتی بروی دندان های فک بالا قرار می گیرد و به مرور زمان نامرتبی دندانی را اصلاح می کند .

ارتودنسی متحرک

مراقبت از ارتودنسی متحرک

توصیه می شود دستگاه ارتودنسی را در صورت نیاز از دهان خارج نمایید، و در هر بار خارج کردن از دهان با استفاده از مسواک بریس ها را تمیز نمایید ، توجه کنید که در صورت رعایت نکردن بهداشت ممکن است به دندان ها آسیب وارد شود لازم است حداقل دو بار در روز بریس و دندان ها تمیز شوند .
مصرف برخی از مواد غذایی که چسبناک می باشند یا سفت هستند که نیاز به جویدن طولانی مدت دارد ممکن است که به بریس ها آسیب وارد کند، بنابراین به افراد توصیه می شود از مصرف نوشیدنی های گاز دارد، جویدن آدامس و غذاهای سفت تا جایی که ممکن است به منظور جلوگیری از آسیب بریس ها خودداری شود .
در صورتی که به بریس آسیبی وارد شد به هیچ عنوان نسبت به آن بی توجه نباشید و متخصص ارتودنسی خود را مطلع سازید .

هزینه ارتودنسی متحرک

در هزنیه ارتودنسی متحرک عوامل بسیاری تاثیر گذار می باشد ، نمی توان بدون مراجعه حظوری هزینه دقیقی را تعیین کرد ، در صورتی که خواهان انجام ارتودنسی متحرک هستید و می خواهید هزینه دقیق آن را بدانید می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر یک جلسه حضوری تعیین نمایید .
حق الزحمه متخصص ارتودنسی نشان دهنده تجربه وی است ، کیفیت مواد اولیه ای که بکار گرفته می شود در این هزینه می تواند بسیار تاثیر گذار باشد ، با درمان ارتودنسی فرد می تواند برای سال های طولانی ازبهبود وضعیت قرار گیری دندان هایش بهره مند شود و لذت ببرد .

مزایای ارتودنسی متحرک

  • در هنگام مسواک زدن می توان ارتودنسی متحرک را از دهان خارج کرد.
  • باعث کاهش ابتلا به بیماری های لثه می شود.
  • محرک رشد دندان مناسب برای کودکان می باشد.
  • برطرف نمودن مشکل جلو بودن دندان ها
  • باعث منظم شدن سطح دندان ها می شود.
  • بدون درد و کلافگی همیشگی می‌باشد.

مدت زمان لازم برای ارتودنسی متحرک چقدر است؟

مدت زمان لازم برای درمان کامل مرتبط با ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت بسیار کوتاه تر است. این مورد را نمی‌توان به قطعیت ذکر کرد زیرا زمان لازم برای درمان و بهبود حالت و مشکلات دندانی در درمان های ارتودنسی به میزان آسیب و مشکل دندان، شیب و اندازه فک و … بستگی دارد. حدود زمانی لازم برای ارتودنسی متحرک در دهان در جلسه اول با معاینه دندان ها و فک به طور حدودی معین می‌شود اما به این معنا نیست که این تاریخ بسیار دقیق است. بسیاری از افراد با استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک در مدت زمان کوتاهی حتی با استفاده ناپیوسته نیز مشکلشان رفع می‌شود.

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

یکی از عواملی که موجب بازداری از انجام این روش خصوصا برای آقایان می‌شود، ناآگاهی از میزان درد این روش است زیرا اکثر افراد تصور دارند که انواع روش های ارتودنسی دارای درد زیادی هستند. این مورد در آقایان نیز بیشتر است زیرا خانم ها قدرت تحمل بیشتری نسبت به انواع درد ها داشته به همین دلیل نگران این موضوع نیستند.

حال باید ذکر کرد که ارتودنسی متحرک با هیچگونه دردی همراه نیست اما ممکن است به دلیل نداشتن عادت به این دستگاه در دهان، نوعی کلافگی برای فرد ایجاد شود. اغلب این آزاردهندگی تا حدود 3 روز اول نصب ارتودنسی بر دندان ها می‌باشد و یا ممکن است درد را در یک نقطه خاص یا فقط بر سطح یکی از دندان ها احساس کنید. اگر درد را نقطه ای بر روی یک دندان یا یک سطح احساس می‌کردید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا تنظیمات ارتودنسی را اصلاح کند. به این دلیل که درد ممکن است یک تلقین روانی برای فرد باشد، به همین دلیل بهترین دندانپزشک داروی ضد درد را همان ابتدا تجویز و مصرفش را توصیه می‌کند.

ارتودنسی متحرک برای چه افرادی کاربرد دارد؟

شاید شما جزو آن افرادی باشید که نمی‌دانند از کدام روش ارتودنسی استفاده کنند، برایشان بهتر است. در این بخش به این موضوع می‌پردازیم بنابراین با دقت مطالعه نمایید. اغلب افرادی که متقاضیان استفاده از ارتودنسی هستند، اظهار دارند که نمی‌توانند به طور مداوم یک شی با فشار را در دهان خود تحمل کنند. دستگاه های ارتودنسی متحرک، دارای دقت پایین تری نسبت به نوع ثابتش است ، بنابراین برای افرادی که دارای دندان هایی پیچیده با مشکلات زیاد هستند نیز مناسب نیست و کاربرد مثبتی ندارد. حال در مقابل بسیاری از بزرگسالان یا حتی کودکان دارای نامرتبی جزئی در دندان ها هستند که ارتودنسی متحرک بهترین گزینه برایشان می‌باشد.  ظاهر ارتودنسی اعتمماد به نفس را در بعضی افراد کاهش می‌دهد اما ارتودنسی متحرک را می‌توان از نوع شفاف استفاده کرد.

هزینه ارتودنسی متحرک چقدر است؟

هزینه ارتودنسی دارای هزینه های متفاوتی می‌باشد زیرا به تعداد پلاک های مرد نیاز و میزان آسیب های دندانی بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه های ارتودنسی متحرک در بهترین کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران، ارتباط تلفنی برقرار کرده و یا جلسه مشاوره ای رفته که طبق معاینات لازم، از میزان قیمت ها مطلع شوید.

ارتودنسی متحرک قیمت پایین تر دارد یا ثابت؟

ارتودنسی های متحرک هزینه کمتری نسبت به نوع ثابتش دارند زیرا دستگاه ارتودنسی ثابت دارای سیم های بیشتر و بست های تعداد بالا می‌باشد. همچنین ساخت این دستگاه از نوع متحرک بیشتر هزینه بر می‌دارد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button