لمینت دندان در سعادت آباد

لمینت دندان

لمینت دندان که به عنوان روکش پرسلن معروف استیک پوسته نازک است که با استفاده از مواد هم رنگ دندان براساس نیاز فرد طراحی شده است. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ ، شکل ، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهری به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.لمینت ها از لایه های مختلف پرسلن نازک می باشد که به  مینای دندان متصل شده و جایگزین سطح قبلی دندان می شوند. بر خلاف تصور عموم ، برای نصب لمینت نیازی به تراش دادن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک ، تعبیه لمینت ها بدون هیچ گونه آسیبی به دندان های انجام می شود. در کنار جنبه زیبایی ، عملکرد صحیح لمینیت نیز مهم است. پس از نصب ، دندانپزشک از رزینهایی که به نور حساس هستند تا لمینت قوی شود ، استفاده می کند.

فهرست

موارد کاربرد لمینت دندان

وقتی دندان های اصلی شما به لحاظ شکل، رنگ و یا کانتور دچار مشکلاتی است، لمینت دندان بهترین گزینه برای اصلاح این موارد است. از دیگر کاربردهای این روش به شرح زیر است :

 • دندان هایی که نامنظم، ناهموار و یا نامرتب باشند.
 • دندان هایی که شکل آن ها بر اثر ساییدگی تغییر کرده باشد.
 • دندان هایی که میان آن ها فاصله وجود داشته باشد.
 • برای دندان هایی که بر اثر ضربه و یا حوادث آسیب دیده و شکسته و ترک خورده باشد.
 • برای دندان هایی که به دلایل مختلف از جمله مصرف برخی داروها، عصب کشی و رزین های پر کننده دچار تغییر رنگ شده باشند.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

خیر  ، اگر دندانپزشک دارای تخصص زیبایی و تجربه کافی باشد ، دندانهای طبیعی شما آسیبی نمی بینند. دندانپزشک در ابتدا با  اشعه ایکس عمومی دهان و فک و دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود که لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشکان بهترین دندانپزشکی در سعادت آباد تشخیص دهند که لمینت برای شما مناسب نیست ، گزینه های دیگری مانند روکش کامپوزیت ، ارتودنسی ، بلچینگ دندان را پیشنهاد می کند.

مزایای لمینت دندان

 • از آنجا که قالب برای همه دندانهای اصلی به صورت جداگانه ساخته شده است ، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است.
 • لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی ، به دلیل استفاده از موادی با تکنولوژی بالا در ساخت آنها ، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند.
 • در مقایسه با دیگر روش های سفید کننده دندان ، سفید کنندگی بالایی دارند و همچنین در برابر مواردی که باعث شکستگی دندان می شوند مقاوم تر هستند.

معایب لمینت دندان 

 • ساخت قالب  بسیار وقت گیر است و نصب لمینت را حداقل به مدت یک هفته به تأخیر می اندازد.
 • اگر لمینت ها به درستی بچسبند و مراقبت از دندان به درستی انجام شود ، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. علیرغم پایداری بالا ، لمینت ها ممکن است شکننده باشند.
 • لمینت نباید مانند دندانهای طبیعی تحت فشار باشد. به عنوان مثال ، شما باید از گاز گرفتن ناخن ، خوردن یخ یا شکستن پسته با دندان لمینت شده خودداری کنید.

مراحل انجام لمینت دندان

مراحل لمینت دندان به شرح زیر است :

مرحله اول از مراحل لمینت دندان، مشاوره

اولین مرحله مربوط به جلسه مشاوره است که شما باید هدف از انجام لمینت دندان را برای دندانپزشک توضیح دهید که به منظور صاف و هموار کردن دندان ها یا به دلیل تغییر رنگ آن هاست. پس از آن دندانپزشک با معاینه و بررسی دندان ها به شما می گوید که شما کاندید مناسبی جهت این روش هستید یا خیر. برای ارزیابی دقیق تر، پزشک با تصویربرداری اشعه ایکس، پس از این تصویر به شما نشان می دهد که دندان ها پس از لمینت به چه شکلی خواهند شد.

مرحله دوم از مراحل لمینت دندان، آماده سازی

این روش برای جانشین شدن قسمتی از مینای دندان می باشد. برای اینکار باید قسمتی از مینای دندان برداشته شده و فضای کافی جهت قرار گرفتن لمینت روی دندان باشد. به اندازه سه دهم یا یک میلی متر باید از مینای دندان برداشته شود که ضخامت آن برابر با ضخامت روکش لمینت است. برای اینکار از بی حسی می توان استفاده نمود. البته برخی اوقات نیز نیازی به بی حسی نیست. پس از اینکه مینای دندان تراشیده شد، دندانپزشک قالبی را از دندان ها ایجاد کرده و به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد تا لمینت متناسب با قالب ساخته شود. 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش های لمینت از آزمایشگاه برگردند. در این فاصله برای پوشاندن دندان‌ها از روکش های موقت استفاده می‌شود.

مرحله سوم از مراحل لمینت دندان، اتصال (Bonding)

اتصال یا Bonding، آخرین مرحله از لمینت دندان است. روش انجام آن بدین صورت است که دندانپزشک قبل از اینکه لمینت را بچسباند، آن را روی دندان ها می گذارد تا به لحاظ رنگ و تناسب آن را بررسی نماید و سپس

آخرین مرحله، قرار دادن لمینت روی دندان است. دندانپزشک قبل از چسباندن دائمی لمینت با سیمان مخصوص، آن را روی دندان می‌گذارد تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند. در صورت لزوم، آن را مرتبا برداشته، برش می دهد تا به تناسب مورد نظر برسد. رنگ روکش را می توان با سایه سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. وی سپس دندان شما را تمیز کرده، جلا می دهد و کمی سطح دندان را زبر می‌کند تا اتصال قوی‌تری ایجاد شود.

بعد از آن سیمان مخصوصی که معمولا یک رزین حساس به نور است را، به روکش می‌زند و آن را روی دندان شما قرار می‌دهد. وقتی که روکش در جای درست خود قرار گرفت، وی نور درمانی خاصی به آن می‌تاباند تا مواد شیمیایی موجود در سیمان فعال شده، سفت شدن آن تسریع شود. نهابتا، سیمان اضافی پاک شده، ردیف دندان‌ها بررسی و هرگونه تنظیمات لازم انجام می‌شود. احتمالا دندانپزشک از شما خواهد خواست که طی دو هفته آینده برای ویزیت پیگیری مراجعه کنید.

نگهداری و مراقبت از دندان لمینت شده 

 • نگهداری از لمینت دندان کاملاً ساده است و باید آنها را مانند دندانهای طبیعی خود با مسواک زدن و نخ کشیدن مراقبت کرد.معمولاً دندانپزشک به شما توصیه می کند از خمیر دندانهای ساینده فلوراید غیر ساینده استفاده کنید.
 • برای بررسی عملکرد لمینت باید یک هفته پس از نصب به دندانپزشک خود مراجعه کنید. حتی اگر مشکل نداشته باشید ، این مراجعه برای بررسی سلامت دهان و دندان می باشد.ه
 • همچنین باید به طور مداوم به پزشک مراجعه کنید ، زیرا پوسته لمینت باید توسط خمیر مخصوص ساینده مخصوص جلا داده شود. دندانپزشک شما باید در مدت زمان کوتاهی دندانهای شما را معاینه کند ، بنابراین می تواند هر نشانه کوچکی از پوسیدگی را نیز بررسی کند.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
admin

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button