مراقبت بعد از جراحی لثه

فهرست

مراقبت بعد از جراحی لثه

وقتی شما برای یک مدت طولانی مسواک نزنید یا دندانتان یا دندان هایتان را به خوبی تمیز نکنید حتی اگر مسواک بزنید ممکن است املاحی از بزاق به همراه بیش از صدهزار نوع باکتری روی دندان ها تجمع پیدا کنند که آن پلاک میکروبی نام دارد. اگر پلاک میکروبی به خوبی تمیز نشود تبدیل به جرم می شود، که جرم بالای لثه ای و زیر لثه ای را تشکیل می دهد.

مراقبت بعد از جراحی لثه
مراقبت بعد از جراحی لثه

موارد کاربرد جراحی لثه

جرم بالای لثه ای معمولا با جرم گیری ساده قابل برداشتن است. اما جرم هایی که زیر لثه تشکیل می شوند با تکنیک های دیگری مثل جراحی لثه برداشته می شود. معمولا طی یک یا دو جلسه جرم گیری و بعد از سه الی چهار هفته یا حتی مدت بیشتری زمان نیاز است تا از جرم هایی که زیر لثه باقی مانده اند، مطمئن شد و بعد از آن می توان جهت جراحی اقدام کرد. می توان گفت درد جراحی لثه از جرم گیری هم کمتر است و علت آن است که هنگام جراحی لثه از بی حسی موضعی استفاده می شود ولی هنگام جرم گیری معمولا اینکار را انجام نمی شود. هنگام جراحی جرم های زیر لثه ای و بافت متلهب لثه برداشته می شود و بعد از آن ناحیه را بخیه می شود و روی آن پانسمانی شبیه آدامس گذاشته می شود و بعد از نیم ساعت پانسمان سفت می شود و باعث می شود تا در آن ناحیه غذا جمع نشود یا دندان هوا نکشد.

جراحی لثه درد دارد ؟

معمولا جراحی کل دندان چهار جلسه طول می کشد و علت این است اگر کل دهان را همزمان جراحی شود معمولا بیمار دچار مشکل تغذیه ای می شود و ممکن است دچار ضعف و مشکلات بعد از آن شود علاوه بر آن تمیز کردن جرم های زیر لثه ای برای هر یک چهارم دهان چیزی حدود چهل و پنج دقیقه الی یک ساعت زمان لازم دارد که زمان طولانی را برای جرم گیری زیر لثه ای و جراحی کامل کل دندان می طلبد که می تواند باعث خسته شدن خود بیمار و همینطور جراح شود که قدرت مانور جراح را پایین می آورد و همینطور ممکن است نتیجه مطلبوب ایجاد نشود.

مراقبت های بعد از جراحی لثه

اگر بیمار بعد از جراحی از مسکن هایی که جراح برایش تجویز کرده استفاده کند و دستورات بعد از جراحی را رعایت کند معمولا بعد از یک روز و نهایتا سه روز می تواند به زندگی طبیعی خودش برگرده. بعد از جراحی یک سری عواقبی مانند عقب نشنینی لثه یا لقی دندان ها ممکن است ایجاد شود، اما این موارد عواقب جراحی نیستند. اینها نتایج بیماری لثه ای هستند که بعد از درمان نمود پیدا کردند. در نتیجه به توصیه پزشکان همیشه پیشگیری بهتر از درمان می باشد.

پیشگیری از تحلیل لثه

جهت پیشگری از بیماری باید هر شش ماه یا یک سال یک بار برای چکاپ دندان ها یا جرم گیری آنها اقدام کنید. اگر فضایی بین دندان ها ایجاد شده باشد که متخصصین ترمیمی و زیبایی می توانند آنها را با مواد رنگ دندان پر کنند. اما اگر دندان ها لق شوند متاسفانه دیگر قابل نگهداری نیستند و باید آنها را از دهان خارج شوند. البته جراحی لثه فقط شامل این بیماری نیست بلکه جراحی های دیگری در محیط دهان انجام می شود مثلا زمانی که دندان پوسیدگی زیر لثه ای داشته باشد یا به دلیل ضربه یا مشکلات دیگر دچار شکستگی شده باشد در چنین مواقعی از جراحی افزلایش طول تاج استفاده می شود.

ترمیم و درمان دندان و لثه

جهت ترمیم دندان و روکش کردن دندانی که دچار مشکل شده، از تکنیک های خاص و کیس های خاصی استفاده می شود. علاوه بر آن از جراحی لثه و افزایش طول تاج در قسمت جلوی دندان ها و افرادی که طول دندان هایشان کوتاه است جهت افزایش طول دندان ها و بهبود زیبایی فرد استفاده می شود. بعضی موارد بعد از درمان های ارتودنسی و صاف کردن دندان ها ممکن است تحلیل لثه مشاهده شود که با پیوند لثه این مشکل قابل درمان است.

جهت دریافت مشاوره از کلینیک دردیس ، می توانید با شماره  ٢٢١ ۴۰ ٢٢١ ده خط تماس حاصل نمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button