لمینیت دندان

لمینت چیست؟

لمینیت دندان ، یکی از بهترین راه های اصلاح طرح لبخند  به شمار می رود. و در گروه دندانپزشکی ترمیمی و جهت اصلاح زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

لمینت با ماندگاری بالا و مقاوم در برابر هر گونه سایش، از مواد شفاف و بسیار نازک ساخته می شود، که به حفظ زیبایی دندان ها، درخشندگی و محافظت از مینای دندان کمک می کند.

اصلاح دندان ها

رنگ لمینمت می تواند سازگار و مطابق با رنگ دندان های کنونی شما ساخته شود. که اثرات سریع و شگفت آور آن پس از مدت کوتاهی قابل ملاحظه است.

اصلاح نقص های چندگانه

لمینیت دندان  می تواند با یکبار مداوا باعث بهبود شکل، رنگ و نحوه استقرار دندان (در صورت جزئی بودن آن) شود. بنابراین اگر دندانهای بد رنگ، با فواصل زیاد، پر شده، و با شکاف های عمیق دارید، از این روش در اصلاح زیبایی طرح لبخند خود استفاده کنید. همچنین روش های ترکیبی دیگر و بسته به شرایط بیمار، مورد استفاده قرار می گیرند.

لمینت-دندان

ادغام با دیگر راه های درمان زیبایی

لمینیت دندان  راهی چند منظوره برای ترمیم تاج دندان، فواصل میان دندان ها، ایمپلنت دندان، ارتدونسی، بلیچینگ دندان، و یا حتی پیوند آن برای اصلاح طرح لبخند می باشد. لمینت برای زیباتر جلوه دادن دندان های شما می تواند با پروسلین تاج دندان، ایمپلنت و پر شدگی های دندان در زمان مشابه ادغام شود.

ماندگاری لمینت چه قدر است؟

در بهترین شرایط لمینت ها 10 تا 15 سال پایداری دارند، اما از خطرات احتمالی و عوارض آن هم نمی توان غافل شد، چرا که امکان ساییدگی، آسیب و خارج شدن آن نیز دور از انتظار نیست که در این حالت نیاز به ترمیم و جایگزینی دارند.

روش سنتی

در این روش،  با حذف بخشی از ساختار دندان ها و نه تاج کامل آن یک روش جایگزین سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین خاطر این روش آسیب کمتری به عصب های داخلی دندان وارد می کند. در مقایسه با ونیر کامپوزیتی یا پیوند دندان، این روش دندان های طبیعی را مورد آسیب جدی قرار می دهد. حتی تعداد  دندان های محدود نیز می توانند لمینیت شده و برای رسیدن شما به هدف اصلاح و بهبود دندان هایتان با چند روش درمانی ترکیب شود.

لمینیت دندان جلو

فاصله ی بین دندان های جلو فرد را از نظر زیبایی با مشکل مواجه می کند و گاهی بر روی روابط اجتماعی و اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی می گذارد.

لمینیت دندان جلو علاوه بر این که باعث زیبایی و درخشندگی دندان ها و اصلاح طرح لبخند می شود، جهت از بین بردن فاصله‏ بین دندان ها نیز کاربرد زیادی دارد. در صورت وجود فاصله میان دندان ها به عنوان مثال بین دو دندان جلویی در فک بالا یا پایین در حدود 3 یا 4 میلیمتر، از لمینیت پرسلن یا کامپوزیت و یا روکش دندان استفاده می شود که استفاده از لمینیت پرسلن یا کامپوزیتی ساده ترین پیشنهاد می باشد.

در درمان فاصله بین دندان ها در درجه اول باید عامل به وجود آورنده را از بین برد مثلا اگر دندان اضافی بین دندان های جلو وجود دارد باید آن را خارج کرد. با جراحی می توان فرنوم بزرگ را حذف نمود و دندان هایی که از دست می روند باید هر چه زودتر جایگزین شوند تا باعث نشود دندان های دیگر به هم ریخته شوند. فرنوم محل چسبندگی عضلات لب به فک بالا می باشد و به صورت پرده ای است و می توان آن را از داخل لب بالا لمس کرد.

از درمان ارتودنسی به خصوص در سنین کم هم می توان برای پر کردن فاصله بین دندان ها استفاده نمود ولی بسیاری از افراد نمی توانند به راحتی با درمان های ارتودنسی کنار بیایند و به دلیل هزینه ی بالای آن ترجیح می دهند از درمان های زیبایی که زودتر به نتیجه می رسد استفاده نمایند.

 

در صورتی که نخواهید ارتودنسی کنید، می توانید با استفاده از ژاکت کراون چهار یا شش دندان خود را روکش کنید که این امر نیاز به تراشیدن چهار یا شش دندان سالم جلو شما به خاطر رعایت اندازه و فاصله مناسب دارد، که عیب این روش نسبت به ارتودنسی است. در صورتی که فضای فاصله خیلی کوچک (در حد نیم میلیمتر) باشد بستن فاصله بین دندان ها با استفاده از کامپوزیت نیز امکان پذیر است.

عوامل ایجاد فاصله بین دندان ها

فاصله ی بین دندان ها علل مختلفی دارد که عبارتند از:

 • اندازه کوچک دندان ها
 • کشیدن دندان
 • پوسیدن تاج دندان و پخش شدن فضای آن بین دندان های دیگر
 • وجود دندان های اضافه در فک
 • عدم وجود جوانه دندان دائمی در فک
 • وجود فرنوم بزرگ بین دندانی
 • بیماری های لثه
 • از بین رفتن برخی دندان ها

در کودکان 7 ساله در ابتدا بین دندان های شیری جلو فاصله وجود دارد و این فاصله تا 12 سالگی و رویش دندان های نیش بسته می شود.

 

مزایای لمینت

 • بازیابی و بهبود دندان ها در کوتاه ترین زمان

بعد از قرار دادن لمینت بر روی دندان اثرات بیهوشی از بین رفته و آنها با مقاومت بسیاری بر روی دندان ها قرار می گیرند، به مراقبت های بعد از لمینت دندان توجه کنید تا دندان های خود را از اسیب های احتمالی محفوظ نگاه دارید.

 • مقاوم در برابر سایش

لمینیت دندان  در برابر مصرف  قهوه، چای، و سیگار و حتی نوشیدنی های بدون گاز و سبک، چندین سال مقاوم بوده وهمچنین لثه به تمیز ماندن و ماندگاری بالای آن کمک می کند.

 • تقویت دندان ها و بهبود عملکرد

این روش به دندان های شکسته و بازگرداندن آنها به حالت اولیه کمک می کند. از آن جایی که لمینت به اندازه دندان های طبیعی مقاوم نبوده و امکان بروز هر گونه آسیب کوچکی به آنها وجود دارد، بعد از لمینت، مراقبت های بیشتری نیاز می شود.

 • بدون مراقبت ویژه

به جز شستشوی روزانه و استفاده منظم از نخ دندان، این روش نیازی به مراقبت های خاص ندارد.

لمینت-دندان-1

مراقبت های ویژه پس از لمینت

بدون شک مراقبت های ویژه پس از لمینت می تواند ضامن دوام و ماندگاری دندان های شما باشد و عوارض جانبی و احتمالی را کاهش دهد. که در اینجا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • شستشوی منظم و استفاده از نخ دندان، حتی دندان های لمینت شده هم دارای منافذی برای نفوذ مواد خوراکی هستند. بنابراین شستن دندان ها دوبار در روز و استفاده از نخ دندان یک بار در روز توصیه می شود. این کار دوام لمینت را بالا برده و دندان های شما را سالم نگاه می دارد.
 • مراجعه مرتب به دندان پزشک مربوطه: مراجعه منظم به دندان پزشک، یکی دیگر از مهم ترین راه های مراقبت می باشد. او می تواند دندانهای شما را از خطر ساییدگی و شکستگی حفظ کند.
 • استفاده از خمیر دندان های ضد سایشی: استفاده از خمیر دندان های فرسایشی به لمینت آسیب زده و آن را تیره می کنند.
 • از جویدن و گاز زدن خودداری کنید: از جویدن خودکار، ناخن و هر جسم سخت دیگر که موجب آسیب رساندن به لمینت می شود، خودداری کنید.

انواع لمینت

لمینت کامپوزیتی

بر خلاف تصور عموم، لمینت انواع مختلفی دارد. یکی از متداول ترین راه های لمینت دندان شیوه کامپوزیتی آن است که برای پر کردن فواصل و ترمیم و اصلاح دندان های شکسته و یا ترک خورده به کار می رود. کامپوزیت ها معمولا ارزان تر از لمینت ونیر بوده و طول درمان کمتری دارند. این راه می تواند در یک و یا چند جلسه انجام می شود.

از عیب این روش نسبت به روش لمینت میتوان به عدم مقاومت در برابر رنگ پذیری و پر شدگی اشاره کرد. پرداخت منظم به بهبود جلوه آنها کمک کرده و با رعایت بهداشت دهان و دندان خود پایداری آنها را تضمین کنید.

لمینت ونیر

این روش یکی از گرانترین شیوه های درمان است اما تاثیر آن بر طرح لبخند ارزشمند است. این شیوه درمان نیازمند چندین مرحله درمانی است و با اولین اقدامات پزشک مربوطه می توانید به نتیجه مطلوب مورد نظر برسید. این راه یکی از بهترین شیوه های درمان و اصلاح رنگ و شکل دندان در هر فرد بوده در برابر رنگ پذیری مقاوم، و بهترین راه برای بدرنگی، ترک خوردگی و شکستگی دندان می باشد. این شیوه درمان یکی از ماندگارترین راه ها می باشد.  عیب این روش هزینه گزاف آن نسبت به دیگر روش ها می باشد. این روش نیازمند تدارکات اولیه بسیار سوراخ کردن و تغییر شکل دندان های اصلی زیرین می باشد. جایگزینی لمینت اسیب دیده زمان بر و گران تر از دیگر روش ها می باشد.

لمینت متحرک

اخرین شیوه، استفاده از لمینت متحرک و یا دائم می باشد. آنها از یک رزین دندانی سخت جهت پوشاندن دندان های موجود شما برای بهبود طرح لبخند افراد استفاده می کنند. در این روش طبق روال گذشته خوردن و آشامیدن مانع نداشته، پس از مصرف هر نوع ماده خوراکی آنها را تمیز کنید. پزشک معالج  اسکن دندان های موجود را می دهد و سپس شما با انتخاب درجه سایه و درخشندگی، نوع متحرک و متصل را انتخاب کنید. این روش بهترین روش جایگزین  برای کسانی است که قادر به انجام کارهای زیبایی ایمپلنت و لمینت ثابت  نیستند.

اگرچه این روش بسیار ارزان و مناسب است، راه حل دائمی خوبی برای مشکلات دندانی در حال حاضر نیست. اگر با مشکل ترک خوردگی ، شکستگی، بد رنگی و چندین دندان از دست رفته مواجه هستید، راه حل پزشکی مناسبی برای شما اتخاذ خواهد شد.

برخی از خدمات کلینیک دردیس، دندانپزشکی زیبایی :

اصلاح طرح لبخند

لمینیت دندان

ارتودنسی

بلیچینگ

ایمپلنت دندان

راه های ارتباطی کلینیک دردیس ، دندانپزشک زیبایی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت کلینیک دندانپزشکی دردیس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
dordis

2 thoughts on “لمینیت دندان

 1. sara - آگوست 29, 2018 در 10:42 ق.ظ

  salam laminet behtare ya composite??????????

  پاسخ
  • admin - آوریل 18, 2020 در 8:09 ب.ظ

   سلام با توجه به انتخاب خودتون و سلیقه ی شما . لمینیت سرامیکی ظاهر براق ترو ظریف تری نسبت به لمینیت کامپوزیتی داره .

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button