تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان

از رایج ترین سوالاتی که هنگام مراجعه به دندانپزشک به منظور رفع تغییر رنگ دندان پرسیده می شود ، تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان می باشد . در این مطلب توضیح کاملی در این زمینه بیان می شود …

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان

جرم دندان

در اثر باقی ماندن مواد غذایی در دندان ها ، مواد غذایی روی دندان می مانند و سفت می شوند . سپس با استفاده از دخانیات و مواد رنگی همانند قهوه و نوشابه منجر به ایجاد رنگدانه های قهوه ای می شوند که به این رنگدانه ها استین گفته می شود . با مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه یک بار این جرم ها از سطح دندان برداشته می شود .

عوارض ایجاد جرم بر روی دندان ها

جرم باعث ایجاد مشکلاتی از جمله پوسیدگی دندان ، التهاب لثه ، بیماری لثه ، خونریزی لثه و در نهایت منجر به لق شدن دندان می شوند .

تغییر رنگ دندان ها

به منظور رفع مشکل تغییر رنگ دندان ها ، می توان از جرم گیری و یا بلیچینگ دندان استفاده نمود . درصورتی که دندان ها طبیعی در مراجعه کننده دسفید باشد و به علت جرم دچار تغییر رنگ شده باشد ، از روش جرم گیری برای آن استفاده می شود . اما اگر دندان های طبیعی فرد تیره باشد باید برای سفید کردن دندان از بلیچینگ استفاده شود . در ادامه هر یک از روش ها به اختصار بیان می شود .

جرم گیری دندان

برای انجام جرم گیری دندان از دستگاه پیزو استفاده می شود . در قسمت سر این دستگاه یک وسیله وجود دارد که با لرزش باعث برداشتن جرم از سطح دندان می شود . بعد از برداشتن جرم از دندان ها با استفاده از برس های مخصوص موادی بر روی دندان ها قرار می گیرد تا رنگدانه های موجود بر روی دندان جدا شود . نواحی نزدیک لثه به طور کلی دارای جرم بیشتری می باشند .

بلیچینگ دندان

رنگ دندان ها هم مانند رنگ پوست می مانند و ممکن است در برخی افراد بسیار سفید ویا در برخی کمی تیره تر باشد . به همین علت در صورتی که دندان های طبیعی خود فرد زرد باشد ، نمی توان از روش جرم گیری دندان به منظور روش کردن آن استفاده نمود . در این روش از بلیچینگ دندان با لیزر استفاده می شود . این مواد هم در مطب و هم در منزل قابل استفاده می باشد . باید توجه داشته باشید که نمونه بلیچینگ در مطب که توسط دندانپزشک صورت می گیرد بسیار کارآمدتر و تاثیر گذار تر است .

جهت دریافت مشاوره از کلینیک دندانپزشکی دردیس می توانید با شماره ٢٢١ ۴۰ ٢٢١ ده خط  تماس حاصل نمایید .

 

 

پاسخ

1 × سه =

Call Now Button